omdat hij niet was herkozen in de gemeente raad. De bijeenkomst had dus een hoog ons- kent-onsgehalte, want jonkheer Coenen was nog steeds wethouder en Van der Linden werd in 1861, als opvolger van de overleden W. Ba ron van Heeckeren, benoemd tot gemeente ontvanger van Zutphen.5 Deze benoeming was zeer waarschijnlijk de reden waarom molen en huis verkocht werden. Ook jonkheer Coenen had namelijk andere ambities: hij werd in 1865 benoemd tot burgemeester van Zutphen. Overigens is in deze verkoopakte sprake van een olie- en cementmolen. Naast het vermalen en uitpersen van zaden, zoals koolzaad, waar uit lijnolie geperst werd, werden kennelijk ook producten vermalen waaruit cement werd ge maakt. Het was een stoomoliemolen. Er heeft dus nooit een windmolen met wieken gestaan, maar een fabriekje met machines die door stoomkracht werden aangedreven. In de akte werd opnieuw expliciet vermeld dat de grenspalen moesten blijven staan. Op een to pografische kaart uit het einde van de 19de eeuw wordt zo'n grenspaal vermeld (afb. 2). Deze paal is in de loop van de tijd verdwe nen, maar op het terrein achter het huis 't Klaphek staat nog zo'n grenspaal (afb. 3 en 4). Regentenklasse In 1874 werd de vestingstatus van Zutphen opgeheven, waarna F.H. Heukelman het ter rein van de voormalige batterij in 1875 kocht van de Dienst der Domeinen van Oorlog.7 Hij woonde niet in het huis bij de stoomolie molen maar in de stad, eerst aan de Broede renkerkstraat en vanaf circa 1870 tot aan zijn dood in 191 7 op nr. 9 in de Korte Hofstraat.8 Gelet op zijn publieke functies - president van Gebrs. Bakker's Weeshuis en van de Zut- phensche Gaarkeuken9 - was hij na zijn ver huizing uit Borculo helemaal opgenomen in de Zutphense regentenklasse. f es or# T Afb. 5 Uittreksel in 1895 uit het kadastrale plan van de gemeente Zutphen, Sectie B, met de oliemolen (nr. 560) en het huis aan de Pofferdijk. Hierop zijn later met zwart potlood globaal de Van der Capel- lenlaan en het woonhuis van de nieuwe eigenaar getekend, (origineel in het bezit van H. Holtslag) ZUTPHEN pe-

Zutphen (vanaf 1982) | 2010 | | pagina 22