HAN KOOLHOF Op de foto van 1932 is men nog bezig het Twenthe-Rijnkanaa! (zoals de nieuwe vaarweg zou gaan heten) te graven; net voor de Eefdesebrug is rechts een werktreintje te zien, dat de grond afvoert. Het viaduct over de spoorlijn naar Winterswijk, met zijn geklonken liggers, is zo goed als gereed, maar de dijk tussen beide bruggen moet nog aangelegd worden. Rechts loopt de Deventerweg. In december 2006 werd het viaduct afgesloten voor verkeer zwaarder dan 3,5 ton nadat er haarscheuren waren vastgesteld. Er kwam een tijdelijke versterkingsconstructie. Eind novem ber 2008 verving aannemer Reef Infra in op dracht van spoorbeheerder ProRail de stalen overbrugging uit 1931 door een betonnen via duct. Het wegdek van het nieuwe viaduct ligt hoger dan het oude, omdat men rekening heeft gehouden met elektrificatie van de spoorlijn naar Winterswijk. De meer dan driekwart eeuw oude stalen lig gers werden niet verschroot maar bewaard, nadat onderzoek had uitgewezen dat herge bruik mogelijk was als brug voor langzaam verkeer. En zo werd op 29 maart van dit jaar de eerste ligger van 32 ton geplaatst in de brug over de Ooijerhoekse Laak bij de Canadasin gel in Leesten-Oost. De hele brug is 65 m lang. Hij bestaat uit de oude stalen liggers, die een lengte hebben van 45 m, en twee nieuwe aanbruggen. De stalen liggers rusten op twee pijlers, die in de Laak zijn opgetrokken. Voor die pijlers zijn driehon derd jaar oude stenen gebruikt die afkomstig zijn van het Hoornwerk. De foto is van 30 april 1932Op de voorgrond - met de klinknagels - het viaduct over de spoorlijn naar Winterswijk, (foto: Nationaal ArchiefDen Haag) ZUTPHEN Toen en nu: de Lawesbrug

Zutphen (vanaf 1982) | 2010 | | pagina 12