Zoals in Nederland te doen gebruikelijk, voornamelijk gastgezinnen voor meisjes, was er ook in Zutphen per zuil een want voor jongens was, tot verdriet van het ontvangstcomité. comité, nauwelijks belangstelling.20 Een jaar later plaatste het protestants comi- Hiervoor is al melding gemaakt van het co- té nogmaals een oproep in de krant voor mité voor joodse kinderen. gastgezinnen in Zutphen en voor een finan- Op 17 februari 1920 werden via het plaat- ciële bijdrage: De nood onder de gegoe- selijke rooms-katholiek comité 41 Weense den en den middenstand en vooral onder kinderen geplaatst. Twee meisjes uit deze de intellectueelen is op zijn hoogst geste- groep logeerden bij de familie Duilaert. gen. De sociale verhoudingen in Oostenrijk zijn op het ogenblik van dien aard, dat Op 8 april van dat jaar kwamen er via het wanneer niet spoedig hulp geboden wordt comité voor protestantse Oostenrijkse kin- de kinderen der intellectueelen en daarmee deren veertig kinderen uit Wenen, in de hun ouders beslist ten ondergaan. Het zijn leeftijd van vijf tot vijftien jaar, en bestemd de nieuwe armendie liever met hun kinde voor adressen in Zutphen, Warnsveld, Vor- ren te gronde gaandan dat zij openlijk be den en Hengelo (G). De kinderen werden delen. Dat doet het comité nu voor hen bij aankomst eerst medisch onderzocht en Dat plaatselijk comité bestond uit de dames kregen vervolgens, na een bezoek aan het badhuis aan de Rozengracht, nieuwe kle ren, want hun eigen kleren moesten eerst ontsmet worden. Ze verbaasden zich over de witte kleur van de melk, want bei uns ist die immer Blau' (melk krijgt een lichtblauwe kleur als deze aangelengd wordt met water). Overigens zaten in dezelfde trein ook 140 kinderen die Winschoten als bestemming hadden. Omdat men daar de kinderen pas de volgende dag kon ontvangen, werden ze voor één nacht ondergebracht in de Buiten sociëteit. Padvinders werden langs de hui zen gestuurd om matrassen en dekens op te halen bij particulieren en de kazernes, ter wijl via de coöperatieve keuken een maal tijd geregeld werd. Op 17 september 1920 plaatste het protestants comité, onder lei ding van de dames Reesink en Volkez-van Vloten, een oproep in de krant voor een volgende groep: 'Zou voor dat 25-tal hier geen plaats wezenKomwij meenen onze stadgenooten te goed te kennen om daaraan te twijfelen. Hier en in den omtrek zijn nog genoeg vaders en moeders die deernis blijven voelen met die arme stumperds uit Weenen.' Er kwamen echter slechts veertien aanmeldingen, 40 ZUTPHEN Afb. 5. Foto van een uit Duitsland afkomstige jongen die bij de familie Rietberg gelogeerd heeft (foto: collectie G. Rietberg)

Zutphen (vanaf 1982) | 2010 | | pagina 8