i X :&,3S Afb. 2. Een foto die in november 1914 gemaakt is van Belgische vluchtelingen in Zutphen. De groep staat voor de ingang van wat toen het Sint-Elisabethsgesticht heetteaan de Geweldigershoek. (toto: collectie Stedelijk Museum Zutphen) Duitse gezant in Nederland het verzoek om berichten in de Zutphensche Courant zien groepen ondervoede Duitse kinderen naar dat ook daarbuiten geregeld treinen met kin Nederland te laten komen om hen hier aan deren aankwamen. Ze werden zowel in te- te laten sterken.2 In Rotterdam was een plaat- huizen als bij particulieren ondergebracht, selijk comité al begonnen met de werving en bleven meestal zes tot acht weken, van de benodigde fondsen en op 5 augustus van dat jaar arriveerden de eerste treinen met Soms ging er ook wel eens wat mis. De zes- Duitse kinderen in Arnhem, van waaruit ze honderd kinderen die eind september 1916 verder reisden naar diverse plaatsen in Ne- weer naar Duitsland vertrokken, hadden bij derland. Daarna ging het snel; volgens be- aankomst in Nederland enthousiast Deutsch- richten in de Zutphensche Courant kwamen landDeutschland über Alles gezongen. Dat tot het najaar van 1917 vrijwel wekelijks was nu ook weer niet de bedoeling, vond het treinen aan in Nederland met Duitse, en la- ontvangstcomité. Om het weer goed te ma ter ook Oostenrijkse kinderen. Met inbegrip ken zongen de kinderen bij hun vertrek het van de naoorlogse jaren zijn er zo circa ze- Wilhelmus!4 ventigduizend Duitse kinderen in Nederland opgevangen.3 Hoewel het oorspronkelijk de Vanaf het najaar 1917 nam het aantal kin bedoeling was dat de kinderen alleen tijdens dertreinen snel af. Door de toenemende de schoolvakanties zouden komen, laten de voedselschaarste in Nederland zagen de 36 ZUTPHEN r

Zutphen (vanaf 1982) | 2010 | | pagina 4