DICK H. EIKELBOOM 'Ziet u die kastanjeboom, daar aan de overkant? Die boom is nog door twee Oostenrijkse meisjes gepoot. Zij logeerden tijdens de Eerste Wereldoorlog enkele maanden bij de horlogemaker Rikkert. Ze waren hier om aan te sterkenDeze intrigerende mededeling van een op leeftijd zijnde Zutphenees, die zijn hele leven aan de Voorster Allee heeft gewoond, was het begin van het onderzoek dat in dit artikel wordt beschreven. De kastanjeboom staat op de grens van de achtertuinen van de woningen Van Suchtelenstraat 7 en 9 (afb. 1). Bij een enigszins verkennend onderzoek bleek al snel dat de mededeling niet helemaal klopte, maar dat er tijdens en na de Eerste Wereldoorlog wel degelijk groepen kinderen en volwassenen uit diverse landen in Zutphen waren geweest om hier op verhaal te komen. Dat stukje Zutphense geschiedenis wordt in Dit artikel is dan ook voornamelijk geba- dit artikel beschreven. Over dit onderwerp is seerd op informatie uit deze krant gedurende in het Regionaal Archief Zutphen maar de periode medio 1916 tot en met 1924. weinig materiaal te vinden. Wél heeft de Zutphensche Courant hierover gepubliceerd. Tijdens de Eerste Wereldoorlog In het najaar van 1914 kwamen ruim één miljoen Belgische vluchtelingen naar Neder land. Van hen werden er 164 in Zutphen ge huisvest.1 In de Nieuwstad en op de Markt waren twee huizen ingericht voor de opvang van het merendeel van deze vluchtelingen; daarnaast waren ook adressen bij particulie ren beschikbaar. Dezen kregen hiervoor een vergoeding van maximaal dertig cent per gast per dag. Ook in Warnsveld verbleef een groep Belgen. De meeste Belgen, onder hen ook de groepen in Zutphen en Warnsveld, keerden binnen één jaar naar hun land terug. Vanaf 191 7 wordt incidenteel in de Zutphen sche Courant bericht over groepen Belgische kinderen die naar Nederland kwamen om hier aan te sterken. Deze kinderen werden veelal in gemeenten in het zuiden en het t i IV zuidwesten van Nederland ondergebracht. At'b. IDe kastanjeboom aan de Voorster Allee, de aanleiding voor dit onderzoek, (foto: auteur) De levensomstandigheden in Duitsland ver slechterden naarmate de oorlog langer duur de. Kinderen zijn daar vaak als eersten de dupe van, en in juli 1916 kwam van de ZUTPHEN 35 Gastvrij onthaal in Zutphen tijdens en na WO I f

Zutphen (vanaf 1982) | 2010 | | pagina 3