vrouw Willy gearresteerd en moest hij de school opgeven. Hij bracht zijn vier kinde ren in veiligheid en ging vervolgens 'ge woon' door met het verzetswerk. Dat be stond onder meer uit het begeleiden van tochten naar Frankrijk en Spanje om Joden in veiligheid te brengen. Op de terugreis van een van die tochten, bij de Belgisch Nederlandse grens, werd hij gearresteerd. Eerst werd hij in Rotterdam en daarna in Vught geïnterneerd, waar hij op 11 augus tus 1944 de dood vond. Een der oudste en belangrijkste huizen Spiegelstraat nr. 13 gerestaureerd 2 juni - 'In 1442 stichtten Engelbert Kreynk en Jutte van der Voorst hier het Nieuwe of St. Elisabeth's Gasthuis. Bij restauratie in 1960 aangebracht door het Oude en Nieu we Gasthuis.' Aldus de tekst op de gevel steen die is ingemetseld ter gelegenheid van de voltooiing van de restauratie. Het pand Spiegelstraat 13 was het hoofd gebouw van het omstreeks 1440 daar te plaatse gestichte Nieuwe of St. Elisa- bethgasthuis. De stichtingsacte van 21 fe bruari 1442 is bewaard gebleven. Het gast huis diende vooral tot verpleging van arme lieden. Zieken en geesteszieken Al in de tweede helft van de vijftiende eeuw werd er een nieuw gebouw, op de zelfde plek, neergezet, naar alle waar schijnlijkheid omdat het gasthuis zich had uitgebreid. Het huidige plan dateert dus van omstreeks 1450-1500. In 1625 werd dit gasthuis verenigd met het Oude of H. Geestengasthuis (waarvan men het stich tingsjaar niet heeft kunnen nagaan) en naar een ander gebouwencomplex overgebracht. In het 'Oude en Nieuwe Gasthuis' bestaat de stichting nog steeds voort als gemeente lijke instelling tot verpleging van zieken en geesteszieken. Het oude gebouw in de Spiegelstraat herbergde van 1 626 tot 1812 Het pand Spiegelstraat 13 in 2010; hierin is het het armen- of vreemdenweeshuis van de Regionaal Archief Zutphen gehuisvest. Ned. Herv. Gem., beheerd door de diaconie. (foto: Guido Bogert) te U 1 ZUTPHEN 61 fj. P

Zutphen (vanaf 1982) | 2010 | | pagina 29