Over het algemeen waren degenen die hierover een oordeel konden vellen, tevreden over de prestaties. De dames van de Dienst Sociale Verzorging deden hun best en verzonden per kantine wagen warme koffie naar de 'ramp gebieden7 en de verzamelplaatsen van 'gewonden7. Grote deining door BB-oefening 3 mei - De grootscheepse werkelijkheids oefening van de BB van dinsdag 26 april heeft grote deining in de stad veroor zaakt. De bezwaren richten zich voor namelijk tegen het bijzonder laag vlie gen van de voor deze oefening ingezette straaljagers, waardoor er min of meer een angstpsychose ontstond, vooral bij kleine kinderen. De BB stelt hier tegenover dat er is ge tracht de werkelijkheid zo veel mogelijk te benaderen, door zich te kunnen ver plaatsen in een toestand zoals die zou kunnen ontstaan. Men moet voor ogen houden dat die een sinister beeld zal geven. De oefening, zo wordt betoogd, was uitsluitend bestemd voor de nood- wachters. Men heeft getracht hen te laten werken onder de ongunstigste omstan digheden, zodat zij daarmede vertrouwd worden gemaakt. Het moreel moet aange kweekt worden en dat kan alleen onder de moeilijkste situaties. Een krachtig moreel komt steeds ten goede aan de taak waarvoor de noodwachters wor den ingezet. Aldus de leiding van de BB, welker opvat tingen wel niet door iedereen gedeeld zullen worden, zoals uit de talrijke inge zonden stukken in ons blad ten overvloe de is gebleken. Joop Westerweel herdacht 10 mei - In Israël, in het gebergte van Efraïm, ligt het Joop Westerweelwoud. Op 4 maart 1947 werd dit bos, dat be staat uit negenduizend bomen, ingewijd. Zeven jaar later onthulde men er een ge denksteen met de volgende tekst: 1899 1944. Ter herinnering aan Joop Wester weeldie een bezielende kracht was in het ondergrondse werk tijdens de Duitse bezetting van Nederland en zijn leven gaf voor de redding van de Joodse jeugd. In 1954 was het - op 11 augustus - tien jaar geleden dat Joop Westerweel, die op 25 januari 1899 werd geboren te Zutphen, in Vught werd gefusilleerd. Hij werd in het toenmalige Nederlands-In- dië onderwijzer en was daar de eerste Ne derlander die dienst weigerde uit een waar achtige overtuiging. Op de Werkplaats van Kees Boeke te Bilthoven kreeg Joop Wester weel de kans om zijn talenten te ontplooi en. Daar organiseerde hij na de Duitse po groms van november 1938 de 'Jeugdactie voor hulp aan Joodse kinderen7. Geïnterneerd In 1940 ging hij naar Rotterdam, waar hij hoofd werd van een Montessorischool. Ook toen zette hij zich in voor Joodse kinderen maar ook voor ouderen. In 1943 werd zijn 60 ZUTPHEN

Zutphen (vanaf 1982) | 2010 | | pagina 28