Op 27 april werd Zutphen opgeschrikt door laagvliegende straaljagers die duikvluchten uitvoerden. Het ging slechts om een 'werkelijkheidsoefening' van de Bescherming Bevolking (BB), maar de schrik zat er bij veel Zutphenaren goed in en het regende klachten. Ook de burgemeester was not amused. Hij vond dat 'grenzen van het mogelijke en geoorloofde' waren overschreden. Dat alles - en nog veel meer - las Theo Hebing in het Zutphens Dagblad in het tweede kwartaal van 1960. Grootscheepse BB-oefening Straaljagers raasden boven de stad 27 april - Acht uur. Loeiende sirenes kondigen het eerste bombardement aan. Even later gieren enkele straaljagers over de stad en vallen het station en het postkantoor aan. Explosies weerklinken en weldra bre ken overal branden uit. Gelukkig waren het geen woningen of ge bouwen die in vlammen opgingen, maar grote houtstapels en her en der verspreide oude auto's volgepropt met rubber banden. Dat gaf een smook van jewelste; de lucht was bijkans verduisterd. Het was een specta culair schouwspel en een goede entourage voor de werkelijkheidsoefening die de Be scherming Bevolking hield. Diverse 'gewonden' Deze oefening had onder meer ten doel het testen van het berichtenverkeer, uitsluitend door ordonnansen, hetzij per auto, motor, bromfiets, fiets of te voet, doordat zowel de commandopost als de telefooncentrale van de technische dienst van de PTT zodanig waren getroffen door 'bombardementen' dat alle verbindingen vanuit de comman dopost vernield waren en de verbindings wagens en -apparatuur uitgevallen. Een nood-commandopost moest worden be trokken in café De Houtwal. Er waren zowel bij het postkantoor als op het station diverse 'gewonden', die op allerlei plaatsen waren aangetroffen, zelfs op het dak van het station. Noodkachels Intussen raasden straaljagers laag over de stad. Het tweede 'bombardement' richtte zich op de technische dienst van de PTT (Oudewand) en op de commandopost van de BB op de Houtwal, waar 'vernielingen' werden aangericht. Gelukkig werd geen der BB'ers 'slachtoffer', zodat een nood-com mandopost kon worden ingericht in café De Houtwal. De Dienst Sociale Verzorging werd ook naar buiten 'gedreven', en moest voor koffie zorgen op noodkachels in de overdekte rijwielstalling, hetgeen wonder wel lukte. Automatische bijstand Het bleek nodig voor het bestrijden van het vuur de hulp in te roepen van de automati sche bijstand van kring Gelderland 5. Die was reeds paraat bij 't Jachthuis te Warns- veld en werd door ordonnansen naar Zut phen gedirigeerd via een loodspost. De spuiten waren uit verschillende plaatsen in de Achterhoek afkomstig, zelfs uit Neede en Eibergen. ZUTPHEN Zutphen vijftig jaar geleden: 1960 (2)

Zutphen (vanaf 1982) | 2010 | | pagina 27