HAN KOOLHOF De bevrijding van Oost-Nederland werd ingezet op 23 maart 1945. Toen staken Engelse en Canadese troepen de Rijn over tussen Wesel en Rees. Het zouden de soldaten van de Canadese derde infanteriedivisie zijn die Zutphen ruim twee weken later zouden bevrijden, op zondag 8 april. Op 28 maart passeerden de Canadezen de markt. Pas op zaterdagmiddag 14 april kwam grens bij Gendringen. Enkele dagen later, op voor De Hoven de bevrijding. Paasmaandag (2 april), vielen de eerste geal- ieerde granaten op Zutphen. Tegen de avond Bij de gevechten in en om Zutphen zijn 48 van 5 april werd Warnsveld bevrijd, en drie Canadese militairen gesneuveld; in heel dagen later ontvluchtten de Duitsers ook de Oost-Nederland waren dat er meer dan vijf- stad Zutphen. Zondagochtend om half tien honderd. Circa negentig burgers kwamen in reden de eerste Canadese tanks over de die eerste week van april! 945 om het leven. r Het Wijnhuismet daarin de Oudheidkamer op zondag 8 april 1945 (links de Lange Hofstraat). Het pand is hier nog intact. Toen bleek dat Duitse sluipschutters zich in de Wijnhuistoren ophieldenhebben de Cana dezen geprobeerd het complex later op die dag met een vlammenwerper in brand te steken. Die actie had het gewenste resultaat, de vier sluipschutters werden uitgescha keld. Het museum liep hierbij grote schade op. De schade aan de Wijnhuistoren bleef beperkt; hij was - na de brand in 1920 - brandwerend gemaakt, (foto: Stedelijk Mu seum Zutphen) 5 I i Uitgelaten Zutphenaren verwelkomen de Ca nadese bevrijders in de Lange Hofstraat. In de eerste winkel zat schrijfmachinehandel Molen wijkdan volgt kruidenier Bloemdaal en waar nu bakkerij Van Rooijen zitzat destijds ook een bakker, (foto: Stedelijk Museum Zutphen Bronnen - L.W. Lensen W.H. Heitling, 'Zutphen na de Eerste Wereldoorlog', in Geschiedenis van Zut phenZutphen 1989 - Jan Tijken, 40 jaar geleden. Het verzet en de be vrijding in Zutphen 1940-1945Zutphen 1985 - Vriendelijke mededeling Jan Kreijenbroek ZUTPHEN 57 t Zondag 8 april 1945 Or

Zutphen (vanaf 1982) | 2010 | | pagina 25