zijn patentakte uit 1855. Ook werden enkele mogelijk te reconstrueren hoeveel en wat los ingevoegde patentbladen aangetroffen in voor fabrieken, handelsfirma's, ambachtslie- het register van patentschuldigen 1862/63. den, winkeliers et cetera er waren en waar Extra informatie is er - vergeleken met het re- ze gevestigd waren. Door de registers van gister van patentschuldigen - in de akten van verschillende jaren met elkaar te vergelijken, patent doorgaans niet te vinden. kan een beeld worden verkregen van de economische ontwikkeling van stad of ge- Van Lochem en Laren zijn stukken bewaard meente, al moet daarbij bedacht worden dat gebleven uit de eerste jaren na de invoering niet alle beroepen patentplichtig waren. De- van de patentwet. Vooral uit de jaren 1806- ze laatste categorie treffen we in de patent- 1811 zijn bij het RAZ aanwezig enkele regis- registers natuurlijk niet aan. Bovendien zijn ters van afgegeven patenten, deels opgemaakt in de loop van de negentiende eeuw steeds naar de verschillende beroepen. Verder onder wijzigingen in de patentwet aangebracht: meer kwitanties wegens betaald patentrecht beroepen werden vrijgesteld dan wel juist met bijbehorende lijsten en ingeleverde pa- patentplichtig. Ook de tarieven van de pa tentakten. Van het college van zetters te Lo- tentbelasting ondergingen wijzigingen, zo- chem kunnen ingekomen brieven en minuten dat het lastig is aan de hand van de klassen- van uitgaande brieven over de jaren 1814- indelingen goede schattingen te maken van 1833 en 1863-1870 geraadpleegd worden, de inkomensontwikkeling van een bepaalde evenals de notulen van de collegevergaderin- beroepsgroep. gen over de jaren 1885-1919. De komst van nieuwe technologische ontwik kelingen kan ook in de patentregisters gevolgd Beeld van economische ontwikkeling worden. Was J. Horstink in 1862 inderdaad de De patentregisters geven ook een indruk van eerste professionele photographist in Zutphen? de bedrijvigheid in de stad. Ze maken het Zeker weten we het niet, want de patentregis ters uit eerdere jaren zijn niet (meer) aanwezig. Mogelijkheden voor onderzoek Voor degenen die op het spoor zijn van voorouders en familiegeschiedenis, kunnen de registers van patentschuldigen waarde volle aanvullingen geven op informatie die al in andere, meer gebruikelijke genealogi sche bronnen, zoals het bevolkingsregister of de akten van de burgerlijke stand, is ge vonden. In de registers van' patentschuldi gen kan over een aaneengesloten reeks van jaren het beroep en vaak ook het adres van iemand gevolgd worden. Vooral de gege vens met betrekking tot het beroep zijn vaak nauwkeuriger dan die in het bevolkingsre gister. Het zoeken in de patentregisters is een zaak van geduld. Noch de persoonsna men noch de beroepen zijn op alfabet ge rangschikt. Evenmin is er bij de registers een alfabetische index, die het zoeken kan ver gemakkelijken. Kroegbazen, kermis en concerten Het was de gewoonte om sommige beroe pen apart aan te slaan en in te schrijven in het begin van het jaarregister. Zo kan de on derzoeker al snel constateren dat Zutphen - toen een stadje met iets meer dan 14.000 in woners - in het belastingjaar 1862/63 het ongelooflijke aantal van 143 slijters, tappers, kroegbazen, likeurhandelaren etcetera telde. Daar kwam in de loop van dat belastingjaar nog een tiental nieuwe aanmeldingen bij. Het drankgebruik moet enorm zijn geweest. Dat Zutphen garnizoensstad was, speelde daarbij wellicht een niet onbelangrijke rol. Heel wat meer moeite kost het om uit het jaar register te halen dat er in datzelfde belasting jaar in Zutphen zeven artsen zelfstandig werk zaam waren. Opmerkelijk is dat de patentwet van 1819 geneesheren en kasteleins bij elkaar 8 ZUTPHEN

Zutphen (vanaf 1982) | 2010 | | pagina 8