Een nieuw decennium dient zich aan. Het zullen nog de roerige jaren zestig worden. Maar de burgerij kan op de Zutphense politie rekenen. De agenten hebben scooters gekregen voor de surveillance, waardoor zij "slagvaardiger" geworden [zijn] bij de achtervolging van kwaadwilligen. En dat is heel wat waard', meldt het Zutphens Dagblad op 14 februari 1960. Ruilverkaveling Warnsveld: 'sleutel voorde Achterhoek' 13 januari - 'De ruilverkaveling Warnsveld is de sleutel voor de Achterhoek.' Met de ze woorden hebben ir. v.d. Kerkhoff, van de Cultuur-Technische Dienst, en de heer G.J.M. Enserink, lid van de Centrale Cul tuurtechnische Commissie, in een dins dagmiddag gehouden voorlichtingsbijeen komst in het St.-Ludgerusgebouw te Vier- akker, duidelijk het belang van deze ruil verkaveling gesteld. Des avonds werd nog voorlichting gegeven in café De Bogche- Iaar en a.s. donderdagmiddag en -avond zijn vergaderingen uitgeschreven, resp. in De Pauw te Warnsveld en in café Bruil te Warken. Het al of niet doorgaan van deze ruilverka veling is doorslaggevend voor het realise ren van verkavelingen in andere streken van de Achterhoek, bijvoorbeeld Rekken, en ook van de plannen tot verbetering van de Berkel, de Slinge en andere waterleidin gen in het gebied van het waterschap van de Berkel, alsmede van de Baakse Beek. Zou men de ruilverkaveling Warnsveld af stemmen, dan zullen genoemde projecten bezwaarlijk kunnen worden uitgevoerd, of met meer kosten. Immers, het belangrijkste doel van meergenoemde verkaveling is: verbetering van de waterhuishouding, het geen in deze lage landen zal moeten geschieden wil men elders wat gaan on dernemen. De ruilverkaveling omvat Warnsveld, een deel van Zutphen, een deel van Gorssel (Almen), Vorden, Hengelo en Steenderen. Het totale aantal hectaren dat ermee gemoeid is, bedraagt 9200. 1200 per hectare Naar raming zullen de gemiddelde kosten ongeveer 1200 per hectare bedragen, maar er komt nog een subsidie van het Rijk. Die zal naar schatting 60% bedra gen. Ir. v.d. Kerkhoff zette uiteen wat ruil verkaveling in het algemeen is, om daarna te betogen dat deze inhoudt - in Warns veld is dat nummer één - verbetering van de waterhuishouding. In de tweede plaats het aanleggen en verbeteren van wegen, i.e. verbetering van de ontsluiting. Het derde hoofdpunt is de verkaveling zelf. In de ruilverkaveling Warnsveld is het niet zo bar gesteld met de versnippering van de bedrijven als elders. Niettemin kunnen er door verkaveling nog grote verbeterin gen worden aangebracht. Zo zal het mo gelijk zijn met het oog op de topografi sche gesteldheid in eerste instantie verbe tering aan te brengen in de vorm van de kavel, in de tweede plaats is de ruilverka veling ervoor zo veel mogelijk concentra tie te krijgen van de kavels die het bedrijf uitmaken. Wat de waterhuishouding be treft gaat het in Warnsveld niet.alieen om de afvoer, doch ook om op het ophouden van water in tijden dat men zonder ver kaveling 'op een droogje zou zitten'. Een ander onderdeel is, aldus spreker, de mogelijkheid tot vergroting van kleine bedrijven. ZUTPHEN Zutphen vijftig jaar geleden: 1960 (1)

Zutphen (vanaf 1982) | 2010 | | pagina 28