Wolff en Swaentjen van Lobberich uit Lochem. Kort geleden heb ik een Duits genealoog (dr. Jan-Ernst Frowein in Hamburg) kunnen hel pen met gegevens uit deze staat. Zijn familie was verbonden met de Zutphense burger Franchooys de Wolff. Deze twee brieven, die ruim vierhonderd jaar ge leden geschreven zijn, heb ik met veel plezier ge lezen. Zal er over vierhonderd jaar ook iemand zijn die z'n best doet om een brief van u of van mij te transcriberen? Ik hoop het, maar hoeveel brie ven worden er vandaag de dag nog geschreven? Eerste brief 'An dem erbare unt ffrome konick onde olderlieden gildemeysters samp der ganse bruedersschap van sinte Antonius gilde bynnen der lofflicker staïdt Zutphen mijne metbruederen ont gilde bruers ff. B.e.ST. 1568' 'Mijne gans willighen und onverdroten dienst mins gheringe vermoegens altyt voir an bereyt erbaer ont ffrome bysonderen metborgeren ont gildebruederen Sinte Antonius schutten der lofflicker Staidt Sutphen Uer aller gesontheyt is mij lieff om hoeren woert voer mijner gesontheijt danck ick dem almechtigen gode ffoert wider kan ick mij nyet genoichsam verontwonderen mijner voeriger schrievens verantwordinge, des ick mij an den gansen metbruederschap nyet versijen en hedde ende verhopet hedde men solde mij to ein antwort weder beschicket hebben, dair nae ick mij hedde thoe weten te richten ffoert wider hebbe ick verstain dat men mij opleggen solde dat ick mijt ffalentin masseppi [Valentijn Masseppi] onder meijnschap gehadt solde hebben van wegen der goesen [Gosen, een Deventenaar] welcke men nycht mytter waerheyt bevinden sail ende ick mijn dage nycht meijnschap oder kentschap mit em gehadt en hebbe alleinlick dat hy my verschaef bynnen Deventer dat ick dair ut ffrentschap bij im kommen solde ende als ick bynnen Deventer gekomen byn hefft hij mij gein grote ffrentschap bewesen sonder mij in groten schaeden gebracht, welcke is INT VIERDE JAER GELEDEN [1564] ende doe hadde ick noch mijn Ievent noit van goesen gehoert. Dat will ick woll mitter waerheit seggen ende mij oick woil uyt recht daerin verdedigen soe fferne my recht geboren mach ende wil dair liff ont goedt by thoe pande setten dat sulckes waerrechtich is. Ende ick ffalentin mijn leven anders nyet gesien en hadde dan dat maall thot mijnen grote schade ende oick noit weer gesyen en hebbe Bidde derhalven gans ffrendtlick dem schkonninck olderlieden gildemeysters ende ffoert der ganse bruederschap des gildes men wolde mij doch hyer ein schriftlich antwort weder up ontbieden off men oick enige ander orsaken op mij wuste. Dan ick mij dair woll sonder twiffell in verantworden kan ende will daernae ick mij wuste toe richten. Ick wolde woll ein jaer oder twe oest oder west reisen soe feme men nycht bynnen Zutphen lijden mach sonder dat ick soe mit ongenaden ut Sutphen reysen sol. Dat were mij werlick sverlick thoe done Men muchte mij dan bij aventuren opleggen ick hedde hyer offte dair gewest wie ick idt sont rede versta dat men mij oplecht saeken, die soe nyet en synt wie voren verhaelt is ende oick mijn persoenshalven wer idt gelieck ffall wair ick wer. Want ick godtloff mijn kost op allen oerden woll verdienen kan sonder mijn armes weib der op hoeren letsten geit daer hoichlick in bekummert is ende nyet gerne hebben solde soe fferne idt moegelick wer mijne verreisinghe. Bidde derhalven an u semptlick ghij wolde vertyen die grote moeije ick u andoinde en antw[ort] verwacht syen op ein schrifftlick soe fferne idt moegelick is ende wair inne ick sulckes wech verdienen kan wilde ick altijt willich sijn hiermede godt den almechtigen bevolen die spair U allen semptlick gesont B.e.St haestich Berndt van Doisborch van Lobbrock a. W.D/ B.e.St betekent Berndt en Styene [zijn vrouw]. ZUTPHEN 23

Zutphen (vanaf 1982) | 2010 | | pagina 23