vier gulden per vierkante meter hem vrij hoog voorkomt, en dat het geenszins noodzakelijk en zeker is dat de brigade Marechaussee bin nen de gemeente Zutphen gevestigd blijft. Met deze brief wordt de correspondentie tus sen de districtscommandant van de Koninklij ke Marechaussee Zutphen en het college van B W afgesloten; de verdere briefwisseling over de voorgenomen bouw wordt voortgezet door de eerstaanwezend ingenieur der genie te Arnhem, majoor M. Raaymakers. In zijn brief van 16 mei 1917 stelt hij nog enkele voorwaarden. Hij wil een frontbreedte van de kazerne van 46,5 m, waardoor de geprojec teerde straat (de huidige Prins Bernhardlaan) zeseneenhalve meter in westelijke richting wordt verschoven, zodat de oostelijke rooilijn van die straat in het verlengde van de Buiten singel (de huidige Jan Vermeerstraat) komt te liggen. Ook het bouwterrein dient volgens het oordeel van de ingenieur door de gemeente te worden opgehoogd tot 9,25 m NAP. Er volgt nog een uitgebreide briefwisseling, maar in zijn brief van 18 oktober 1917 stemt de eerstaanwezend ingenieur der genie in met de voorgestelde wijzigingen. Het door de ge meenteraad genomen gewijzigde besluit heeft nog de goedkeuring nodig van de Gedepu teerde Staten van Gelderland. Die goedkeu ring komt er. De Linie van Hooff Aangezien de te verkopen bouwgrond voor de nieuwe Marechausseekazerne gepacht wordt door de firma Weduwe J.M. Wigman, dient de huur door het college opgezegd te worden. Deze grond ligt op de Linie van Hooff. Deze linie was in 1799 aangelegd onder leiding van de directeur-generaal der Fortificatiën, Herman van Hooff. In de jaren dertig is een deel van de linie afgegraven voor de uitbreiding van de begraafplaats en de verdere aanleg van de Prins Bernhardlaan. Een deel van de vestinggracht is gespaard gebleven. Dit deel van de gracht kreeg na het gereedkomen van de Marechausseekazerne een glooiend talud ten behoeve van de paarden, die vertrouwd dienden te worden met het doorwaden van water. Deze paardenhelling is nog aanwezig. De nog aanwezige landweg met een restant van de vestinggracht. Links is nog het glooiende talud zichtbaar voor de afdaling van de paarden van de Marechaussee, (foto: Han Koolhof) 14 ZUTPHEN

Zutphen (vanaf 1982) | 2010 | | pagina 14