De beide grote overspanningen waren bij de val zo zwaar beschadigd dat er niets anders op zat dan ze te verschroten. Dat lot onder gingen alle oude weiijzeren bruggen die op geblazen waren. Meer recente bruggen, met stijf geconstrueerde hoofdliggers, zoals de brug bij Westervoort, konden wel hersteld worden. Het wegverkeer kon al gauw weer van de IJsselbrug gebruikmaken dank zij de boogbrug die bij Breukelen gereed lag voor het Amsterdam-Rijnkanaal, dat toen gegraven werd. Die brug was met z'n 89 m echter te kort, zodat Rijkswaterstaat besloot een extra pijler te bouwen, en de Havenstraat ter plaatse te overbruggen met een ligger van 11 m. Om dat er geen materiaal was voor een nieuwe spoorbrug, kozen de spoorwegen voor een tij delijke oplossing. De oude Waalbrug bij Zalt- bommel leverde een overspanning van 60 m, die aan de Zutphense kant kwam te liggen. De overige 30 m over het zomerbed werd over spannen door een brug die bij Baanhoek dienst had gedaan. Hiervoor was het nodig een hulppijler in de rivier te bouwen. Gedurende de periode dat de spoorbrug bui ten gebruik was, reden de treinen tot De Ho ven. Reizigers moesten daar uitstappen en konden vervolgens met een pontje en later via een pontonbrug de rivier oversteken. Als laatste grote rivieroverspanning werd op 2 mei 1941 de spoorbrug bij Zutphen weer in dienst gesteld. Tot 8 oktober 922 was Post loven een stop plaats. De Doven beleefde een kortstondige her opening in 940 nadat de brug onbruikbaar was geworden. Zodra de spoorbrug hersteld was, werd de stopplaats in 194 weer gesloten. Iet zelfde gebeurde in 1945/4 6. (toto: C.l. de Swart. Het Utrechts Are hief 6 april 1945 Op 14 oktober 1944 vond een grote lucht aanval op de IJsselbrug plaats. Geallieerde bommenwerpers wierpen in minder dan een kwartier tijd ruim veertig bommen af. De brug werd echter niet geraakt. Wel ontplofte rond 16.00 uur een door de Duitsers aange brachte explosieve lading in de eerste over spanning over de uiterwaard aan de rivierzij de. Hierdoor was de spoorbrug tien dagen buiten gebruik. De gevolgen voor de stad waren echter vreselijk: er waren 81 doden te betreuren en er vielen tientallen gewonden; de materiële schade was enorm. Op 6 april 1945 was de stad Zutphen al ZUTPHEN Foto van 2 juli 1941Zowel de verkeers- als de spoorbrug is hersteld. De bruggen rusten op de nieuwe pijler op de oever van de Havenstraat. Voor de korte spoorbrug (60 m) was een hulp pijler in de rivier nodig. Hierop rust ook de Baanhoekbrug, die de rest van het zomerbed overspant. Links ligt het nieuwe aanbrugje over de Havenstraat. De tramrails in de straat zijn die van de CTW-lijn naar Deventer. (foto: Het Utrechts Archief)

Zutphen (vanaf 1982) | 2009 | | pagina 6