HAN KOOLHOF In 1865 werd de spoorbrug over de ÏJssel bij Zutphen in dienst gesteld. Een jaar later volgde de verkeersbrug. Die deed vrijwel ongewijzigd dienst tot 1936. In dat jaar verving men de smalle ophaalbrug door een bredere hefbrug en werden een voet- en fietspad buiten de hoofdliggers aangebracht (zoals nu nog steeds het geval is). Op 10 mei 1940 kwam er een einde aan de beide hoofdoverspanningen; ze werden bij de Duitse inval door het Nederlandse leger opgeblazen. Vijf jaar later deden de Duitsers het nog eens dunnetjes over. De spoorbrug is na 1945 volledig vernieuwd en kreeg dubbelspoor. De verkeersbrug onderging in het nieuwe millennium een grondige renovatie. Toen het wegverkeer in de jaren '20 en '30 steeds drukker werd, bleek de brug al gauw te smal. De breedte bedroeg ongeveer 6,5 m tussen de hoofdliggers; aan beide kanten ging daar nog 0,8 m af voor een voetpad, zo dat iedere rijstrook maar 2,4 m breed was. De ophaalbrug was nog smaller. Besloten werd deze te vervangen door een bredere hefbrug. Tegelijkertijd werden twee 'trottoirs' aangebracht buiten de hoofdliggers: een pad voor fietsers en voetgangers (aan de zuid kant), en een pad alleen voor voetgangers dat ingeklemd werd tussen verkeers- en spoorbrug. De planken looppaden binnen de brug werden bij het weggedeelte getrokken. Rijkswaterstaat verving het oude brugdek door een dek van gewapend beton. Gedu rende deze werkzaamheden - in 1936 - was de verkeersbrug buiten gebruik. Het wegver keer kon gebruikmaken van de uit 1840 da terende schipbrug die bij Vianen had gele gen. Deze was overbodig geworden door de ingebruikneming op 26 mei 1936 van een vaste brug in de nieuwe rijksweg van Utrecht naar Den Bosch. 10 mei 1940 Lang heeft men van deze verbeteringen niet kunnen profiteren. Nog geen vier jaar later, op 10 mei 1940, liet het Nederlandse leger de beide zomerbedoverspanningen springen om de Duitse opmars te vertragen. Ook de hefbrug Deze foto dateert van 1906. Toen werd een nieuwe gasbuis naar De 1 loven aangelegd over de brug; in de rivierbodem zou te duur zijn geweest. (foto: Stedelijk Museum Zutphen) ZUTPHEN De oude IJsselbrug II: de periode na 1866

Zutphen (vanaf 1982) | 2009 | | pagina 3