Wat hield de gemoederen in Zutphen zoal bezig in het laatste kwartaal van 1959? Dat was vooral het lage water in de IJsseS - ook anno 2009 een dankbaar onderwerp voor journalis ten. En het water stond toen ook écht laag: op 30 oktober 1959 bij Zutphen 143 cm 4- NAP, en bij Eefde IJsseü zelfs 104 cm. Dan valt het nu nog wel mee: op 8 oktober 2009 was de waterstand bij Zutphen-Noord nog altijd een meter hoger. Er moet spoedig water komen 8 oktober - 'Wegens abnormale waterstand is het verboden van de boten tot nader or der gebruik te maken. Overtreding wordt gestraft. Het bestuur'. Dit zeggen ze bij isa- Ia. Bij 'Het Cabinetje' hetzelfde beeld: boten die gelaten met de neus in de modder op re gen wachten. Vele zijn gevlucht. We drinken een kopje thee bij mevrouw W. van Alphen op haar woonschip Widl. Haar boot ligt schuin en hapt als het ware naar lucht, als een vis op het droge. 'Je wordt hier echt duizelig. Je wordt er ook doodmoe van. Zo droog als nu hebben we nog nooit geze ten. In de kasten heb ik alles moeten vastzet ten. Het ergste is en blijft het lopen. Op het laatst zie je alles zweven; alles is scheef: de schilderijen, de tafel, de stoelen, maar ook de bomen, de huizen, de trap/ De grootste angst van mevr. Van Alphen is dat het schip op hout of ijzer ligt. 'Kijk, daar steekt ook een ijzeren paal boven water. Je weet nooit wat er allemaal onder het schip zit. Ik ben als de dood voor lekkage, straks...' Nachtvaarverbod Het was werkelijk een opluchting toen we op de IJssel nog enkele schepen zagen varen. De grote schepen hebben het helemaal slecht. 'Naar boven, bij Westervoort, is het nog erger dan hier', zegt een schipper uit Groningen. 'We kunnen minder laden; er is een nachtvaarverbod; ik loop het risico dat de schroef ergens op kapot slaat of dat ik lek stoot op scherpe voorwerpen. Aan de andere kant zijn de prijzen op dit moment goed. Maar we moeten regen hebben.' Op de bankjes aan de IJssel zaten opaatjes heerlijk in het zonnetje. Ze genoten van het uitzicht en... van het weer. Angstig avontuur! 9 oktober - Bij werkzaamheden voor het Zou dit wel het geval zijn, dan mogen maken van een tunnel in de Industrieweg, de arbeiders die hier werken, van geluk op de plaats van het spoorwegviaduct, is spreken dat er geen ongeluk is gebeurd, men gisteren op een grote granaat gesto- Men meende aanvankelijk met een stuk ten, die op een diepte van één meter naast ijzer te doen te hebben, zodat een pneu- een der pijlers zat. matische boor en zelfs een pikhouweel werden gebruikt om het - zoals later zou Het was hedenmorgen nog niet bekend of blijken - projectiel te verwijderen. Onmid- het projectiel gevaar had kunnen opleveren. del lijk werd het werk stilgelegd en de 122 ZUTPHEN Zutphen vijftig jaar geleden (4)

Zutphen (vanaf 1982) | 2009 | | pagina 26