De Duitsers hadden de gewoonte bruggen in het midden te laten springenwaardoor herstel moei lijk was. Dat gold ook voor de Eefdese spoorbrug gen. Dat is een van de redenen dat ze hun tech nische levensduur van honderd jaar niet gehaald hebben. Aan het rechter landhoofd is te zien dat er namelijk op die dagen geen bussen rijden. Het materieel voor deze tramdienst moest uit Doetinchem komen, zodat er eenmaal per week ook weer een tramverbinding ontstond tussen Doetinchem en Zutphen vice versa (deze lijn was in 1934 al 'verbust'). Tussen 10 januari 1944 tot het einde van de perso- nentramexploitatie (mogelijk op 3 november 1944) werd er weer dagelijks gereden tussen Zutphen en Deventer. Over sommige van deze data bestaat overigens onzekerheid, want Nieweg en Voerman (zie de het geschikt was voor de oplegging van drie brug- noten) spreken elkaar hier en daar tegen. gen. (foto: Het Utrechts Archief) O het bezit van scans van vooroorlogse topo grafische kaarten én een Amerikaanse kaart van onze omgeving uit 1944. Naar die kaart kan ik blijven kijken. Zoals ie dere oudere kaart roept hij nostalgische ge voelens bij mij op: wat is er allemaal niet verdwenen? Er lagen nog oude verdedigings werken rond Zutphen, zoals Fort de Pol, nu 'beter' bekend als vuilstort. Abandoned dachten de Amerikanen. Dat klopte; al in 1920 was het fort 'geheel opgegeven'. Het tramstation van Corsselgedurende de oor logsjaren. De tram naar Zutphen wordt getrokken Over de tramlijn naar Deventer waren ze door locomotief 403, de Terborg, die in 1908 in minder zeker: probably abandoned. Die on- dienst was gesteld bij de Geldersch-Westfaalsche zekerheid was begrijpelijk. De GTW (Gel- Stoomtram-Maatschappij. De conducteur draagt dersche Tramwegen), waarin de ZE in 1934 het lichtgroene zomeruniform. (foto: collectie was opgegaan, had de stoomtramverbinding Oudheidkundige Vereniging De Elf Marken) naar Deventer op 9 juli 1940 hervat, nadat in Zutphen delen van de vernielde IJsselbrug- Eastern Holland gen die de tramlijn blokkeerden verwijderd Zonder enige twijfel hebben de Amerikanen waren. Die dienst werd op 4 november van een Nederlandse topografische kaart gebruikt dat jaar 'grotendeels opgeheven' (volgens als onderlegger voor hun kaart van Eastern Nieweg), omdat de ZEGO vergunning had Holland. Maar ze hebben hem wel geactuali- gekregen om het hele traject Zutphen-De- seerd: het Twentekanaal is toegevoegd. Op de venter met bussen (voorzien van antraciet- Nederlandse topografische kaart 1 50.000 gasgeneratoren) te exploiteren. Daaraan van 1933 - de meest actuele in 1940 - was kwam een einde op 15 oktober 1941, toen alleen het ontwerptracé van het kanaal ingete- de ZEGO door de GTW werd overgenomen. kend. Maar de Zutphense nieuwbouw uit de Van 1 maart 1942 tot en met 9 januari 1944 jaren '30 (zoals de wijk tussen Hoofdgracht, reed de tram alleen nog maar op zon- en Warnsveldseweg, begraafplaats en Berkel) feestdagen; op last van de bezetter mochten hebben de Amerikanen over het hoofd gezien. ZUTPHEN 119

Zutphen (vanaf 1982) | 2009 | | pagina 23