HAN KOOLHOF Sn Zutphen 3-2008 stond een artikel van mij over de stoomtram Zutphen-Emmerik (ZE), die sinds 1926 ook naar Deventer reed. Over het preeiese tracé van die laatste lijn had ik me een beetje op de vlakte gehouden. Wat ik ervan wist had ik gelezen bij Montenberg: 'Daar de tram langs Mettray reed en pas bij Quatre Bras op de hoofdweg kwam, hadden de Eef- denaren er niets aan/ Omdat het enigszins buiten het bestek van mijn artikel viel, had ik er geen verder onderzoek naar gedaan. Al bleef ik mij wel afvragen waar precies en hoe de tram het Twentekanaal gepasseerd had. In 1933 kwam het gedeelte ('vak') gereed van het Twentekanaal tussen Zutphen en Lochem. Rijkswaterstaat was ook verantwoordelijk voor de verkeersbruggen over het kanaal, zoals de Eefdese brug, maar daar lag geen tramspoor op, zoals op foto's uit die tijd te zien is. De spoorwegen bouwden op kosten van Rijkswa terstaat hun eigen brug over het nieuwe ka naal. Of beter: bruggenhet waren twee enkel- sporige vakwerkbruggen, die wel erg gewoon tjes afstaken tegen de modern vormgegeven witte boogbrug voor het wegverkeer een stukje verderop. Maar hoe zat het met de tramlijn naar Deventer? Maakte de tram mede gebruik van een van de spoorbruggen? Om veiligheids redenen en de verschillende spoorwijdtes was dat niet erg waarschijnlijk. Maar ik kende ook geen foto van een aparte trambrug. Enkele le zers van Zutphenonder hen Arend Jan Reijers, wilden van mij wel eens weten hoe de vork nou precies in de steel stak. Googelen Ik besloot eerst maar eens te googelen. Zo kwam ik bij een document met de titel Black Beauty kruist het Twentekanaal (over de nieu we spoorbrug, die in 2005 in gebruik is geno men). Daarin las ik: Voordat het kanaal er wasliepen er vanuit Zut phen vier sporen in een soort waaier in noor delijke richting. Het betrof een tramlijn naar Corssel en de spoorlijnen naar respectievelijk Deventer, Hengelo en Winterswijk. Na de aanleg van het kanaal zou voor de eerste drie sporen elkop geringe afstand van elkaar, een brug moeten worden gebouwd. Dat zou erg onpraktisch zijn en veel geld kosten. Daarom werd besloten om de sporen van Zutphen tot over het kanaal parallel te laten lopen en drie bruggen naast elkaar te bouwen op gezamen lijke landhoofden en pijlers. Het is duidelijk: de ZE kreeg z'n eigen tram- brug over het Twentekanaal. Dit was een re latief goedkope oplossing - met de nadruk op relatief - want nóg goedkoper was na tuurlijk geweest om de Eefdese verkeersbrug van een tramspoor te voorzien, zoals dat bij Lochem voor de Geldersch-Overijsselsche Stoomtram-Maatschappij was gedaan. Bo vendien hadden de bewoners van Eefde dan van de tramlijn kunnen profiteren. Aan de andere kant had dan wel de spoorlijn naar Deventer gekruist moeten worden. De bruggen bij Eefde zijn in april 1945 door de Duitse genie opgeblazen. De oostelijke spoorbrug werd nog in datzelfde jaar hersteld; de andere spoorbrug kwam pas in 1948 weer in gebruik. De restanten van de trambrug zul len wel richting Hoogovens afgevoerd zijn. Niet tevreden Maar Arend Jan was nog niet helemaal tevre den; hij wilde weten hoe het hele tracé naar Deventer gelopen had. Via via kwam hij in ZUTPHEN 'Steam tram: probably abandoned/

Zutphen (vanaf 1982) | 2009 | | pagina 22