Hij nam dus de stalhouderij van Beekman en het Broederenkerkplein dan op de over. Kennelijk kocht Van Striep daarna ook Heukestraat en de Spiegelstraat, in die tijd aangrenzende panden, want in 1916 werd sterk verpauperde straten in het hart van het de verbouwing van de percelen 10, 1 6 en Barlhezekwartier. 16a aan de Apenstert tot rijtuigbergplaats aanbesteed en gegund.6 Hierbij werd op nr. Dit alles eindigde op 14 oktober 1944. Het 10a een bovenwoning gerealiseerd, en van af 1920 was ook nr. 14 kennelijk minuten, maar dat was toereikend om de een woonhuis. Op nr. 10a woonde in Apenstert grotendeels bombardement duurde maar ruim twintig 1920/1930 de schoenmaker Akkerman, en weg te vagen (afb. 10). Er vielen veel doden en gewon- in 1942 de voerman G.H. van Hobe, moge- den in de wijk. In het gezin van de familie ijk een koetsier in dienst bij Van Striep. Op Eggink kwamen drie dochters om, en ook nr. 14 heeft tijdelijk H.J. Beekman ge- mevr. J. Bobbink-Menthen overleefde dit woond, de vorige eigenaar. De familie R.H. bombardement niet.8 Daarnaast was er een van Striep woonde vanaf 1920 op nr. 12 enorme materiële schade. De gemeente- (afb. 9). De huizen met de nummers 16, 18 raad besloot uiteindelijk om de restanten en 20 komen na 1920 niet meer in de ook maar af te breken, waardoor de straat adressenboekjes voor. Op nr. 10a na had definitief tot het verleden ging behoren. R.H. van Striep in 1942 dus het gehele voormalige blok met de nummers 10 20 in gebruik. De echte paardenkrachten werden in de loop van de tijd vervangen door gemotori seerde. Deze aten geen hooi en haver maar benzine. In 1926 verleende de gemeente een hinderwetvergunning aan de Bataaf- sche Importmaatschappij voor het plaatsen van een ondergrondse benzinebewaarplaats bij het pand Apenstert 12, dat wil zeggen: bij het bedrijf van Van Striep.7 De bijbeho rende pomp is te zien op afbeelding 7. Ten slotte nog een opmerking over een niet- geregistreerde bewoonster, die bijna drie jaar in de Apenstert heeft gewoond, verbor gen op een zolder bij Van Striep. Deze joodse vrouw (Henriëtte Messcher) heeft de oorlog overleefd en is na 1945 met een zoon van Van Striep getrouwd. Resumerend kan worden gesteld dat, gelet op hun beroepen, er sprake was van een zeer gemêleerde samenstelling van de be- Afb. 9. Mevr. Van Striep-Beyer met Hennie en woners van de Apenstert. Qua bewoners Nellie voor de stalhouderij aan de Apenstert, foto leek deze straat veel meer op de Barlheze eindjaren '30. (fotoalbum mevr. A. Luijendijk) ZUTPHEN 115 1 - r

Zutphen (vanaf 1982) | 2009 | | pagina 19