i ruimte voor een paar koeien, een paard en een kar, was aan de straatkant. Daarachter was een soort eenkamerwoning, met bedste den, een 'keukenhoek' en een tafel met stoe len in één vertrek. De vier kinderen sliepen op een gedeelte van de hooizolder. vèfKW1' Afb. 2. Mej. Fien Wesselink, een onderwijzeres die op nr. 6 woondevoor de houten toegangsdeuren van de boerderij van Bobbink. in het stenen pand op de hoek met de Rozengracht was in i 940 de winkel van opticien Seevinck. (fotoalbum mevr. C. Koppers-Dekker) Naast Bobbink was, tot het vertrek in 1939 van deze kerkelijke gemeente naar een nieuw gebouw aan de Leeuweriklaan, het kerkgebouw De Vermaning van de Doopsge zinde Gemeente (afb. 3). Deze toch wat merkwaardig klinkende naam voor een ge bouw is zeer gangbaar voor kerkgebouwen van de Doopsgezinde Gemeenten in Neder land. 'Vermaning' is hierbij verbonden met troost, en dan klinkt het al veel minder streng. Zoals op afbeelding 3 te zien is, kon je in 1939 aan de voorgevel zien dat dit een kerk was. Dat is ongetwijfeld niet altijd zo geweest, want toen de doopsgezinden in 1697 van de stad Zutphen toestemming kre gen voor een kerkgebouw, werd deze kerke lijke stroming slechts oogluikend getolereerd, gedeelte van het restaurant van café De Doopsgezinden werden niet vervolgd, maar Vries. Daarboven heeft heel lang kleermaker hun kerkgebouwen moesten onopvallend Snoek gewoond; in 1940 woonde er echter zijn, en de voorgevel zal oorspronkelijk dan de groentehandelaar Van Enck. In het be- ook wel op die van een gewoon woonhuis drijfspand ernaast exploiteerde Schouten hebben geleken. Aan de straatkant waren voor de oorlog een rijwielstalling. Daarnaast, twee vergaderruimtes, gescheiden van elkaar in het eerste huis met een bruine winkelpui, door de gang naar de kerkzaal achter in het woonde bakker Levison, waar veel Zutphe- gebouw. Aangrenzend, op nr. 11 en geschei- nezen op zondag verse broodjes haalden. den van de kerk door een smalle gang, waar De tweede bruine winkelpui hoort bij De door je ook in de kerkzaal kon komen, was Gouden Bril, de winkel van opticien Schmidt de kosterswoning. Hier woonde de familie en later Seevinck. Voorbij deze winkel, dus Scholten. Twee zoons uit dit gezin zijn tij bij de ronde witte lamp die op de prentbrief- dens de oorlog doodgeschoten, toen zij uit kaart te zien is, kon je rechtsaf de Apenstert de trein vluchtten waarmee ze naar Duits in. In het grote, op deze kaart roze gekleurde land vervoerd werden voor de verplichte te- gebouw op de achtergrond, was destijds de werkstelling, apotheek van Oudenampsen gevestigd. Huizen aan de rechterkant Het huis met nr. 9 was kennelijk geen erg ge wilde woning. De adressenboekjes laten Komend vanaf de Rozengracht passeerde je zien dat men er niet lang bleef wonen. In eerst het stadsboerderijtje van J.J. Bobbink op 1942 woonde de schilder H.J. de Rooy op nr. 13 (afb. 2). Het boerderijgedeelte, met dit adres. ZUTPHEN rtsr* r-

Zutphen (vanaf 1982) | 2009 | | pagina 15