DICK H. EIKELBOOM Tijdens het bombardement op 14 oktober 1944 werden de huizen aan de Apenstert grotendeels verwoest. Bij de wederopbouw van de wijk werd besloten dit straatje te laten verdwijnen. Zo verdween een eeuwenoud straatje uit het Zutphense stratenplan. Het kwam al voor op de oudste stadsplattegrond van Zutphen, de kaart die Jacob van Deventer tussen 1555 en 1572 gemaakt heeft. Het straatje liep ooit langs de muur aan de westkant van het kloostercomplex, waarvan alleen het museumgebouw en de Broederenkerk zijn overgebleven.1 Dit artikel gaat over de laatste bewoners van de Apenstert.2 Het is een soort reconstructie, ook enigszins visueel, vooral dankzij het fotoalbum van mevr. C. Koppers Dekker, die in de Apenstert is opgegroeid. De herkomst van de naam 'Apenstert' is overigens nog steeds door vraagtekens omgeven. Tegenwoordig vormen de huizen langs de Rozengracht, tussen het Broederenkerkplein en de Barlheze, een gesloten front. Al deze huizen zijn na de Tweede Wereldoorlog ge bouwd, en niets herinnert meer aan de straat de Apenstert. Deze liep ongeveer van af waar nu Rozengracht nr. 17 is naar Kreynckstraat nr. 7. Het was een klein straatje, en het kost altijd weer moeite om op de talrijke foto's die in de loop van de tijd van de Rozengracht zijn gemaakt, vast te stellen waar de Apenstert begon. Afbeelding 1 is hiervan een voorbeeld. Op deze prent briefkaart uit het begin van de 20ste eeuw zien we rechts vooraan café De Vries, nog zonder de veranda die in 1915 werd geplaatst. In het huis daarnaast, met de tekst SOLO op de zijgevel, was op de begane grond een I i \fh. L De Rozengracht Jc 20ste eeuw "die Stedelijk A2use 110 ZUTPHEN r> S De laatste bewoners van de Apenstert

Zutphen (vanaf 1982) | 2009 | | pagina 14