die onmiddellijk naar de branden op de Markt en in de Waterstraat werd gezonden. 17.05 kwam bericht, dat door het breken van een hoofdhuis, tengevolge van bomtreffers, de druk op de waterleiding was uitgevallen en dat daar niet meer op te rekenen was. 17.10 werd de motorspuit van den post Zer- boldstraat naar de branden in de Waterstraat en Bakkerstraat gezonden, ter versterking van het daar reeds aanwezige materiaal. 17.10 meldde zich de brandweer van Warns- veld, die direct werd doorgezonden naar pak- huisbranden in de Havenstraat. 17.20 meldde zich de brandweer van Gorssel. 17.25 vraagt de brandweer van Deventer of nog meer hulp gewenscht was en of zij Voorst en Twello zou oproepen. Hierop werd bevestigend geantwoord. Het bleek dezerzijds niet mogelijk Brummen en Dieren telefonisch te bereiken. 17.30 werd de hulp aan de brandweer van Apeldoorn gevraagd. 17.35 kwam bericht binnen, dat pakhuizen in de Havenstraat en het Koelhuis gevaar liepen in brand te geraken. De brandweer van Gorssel werd daarheen gezonden. 17.40 werd hulp aan Lochem gevraagd, ter wijl de manschappen van den Kunstbescher- mingsdienst ter assistentie naar de Barlheze werden gezonden. 18.15 meldde de brandweer van Apeldoorn zich met een motorspuit van groot vermogen, welke direct wordt doorgezonden naar de bran den in de Havenstraat. 18.25 vroeg de ploeg in de Waterstraat meer hulp, waarheen de inmiddels aangekomen 2e spuit van Deventer werd gezonden. 18.25 meldde zich de brandweer van Lochem. 18.40 werd de brandweer van Apeldoorn in gezet voor branden op het Stationsplein en den Stationsweg. Tegelijk meldde zich de brand weer van Voorst welke eerst ter versterking naar de Barlheze werd gezonden om daarna de na- blussching op den Stationsweg over te nemen. 19.15 meldde zich de brandweer van Vorden. 20.25 werd de vrij gekomen 2e spuit van Deventer naar een oplaaiende brand op de Rozengracht gezonden, evenzoo de om 20.50 vrijgekomen brandweer van Warnsveld. 21.35 meldde zich een brandweerploeg uit Arnhem, die tijdelijk te Eerbeek verbleef. De brandweer van Lochem en Arnhem ble ven aan den hoofdpost in reserve. 15 October 1944 7.45 kwam bericht binnen, dat de brand aan de Rozengracht opnieuw oplaaide, waarheen werd uitgerukt. 8.40 laaide de brand aan de Markt weer op, waarheen de vrijgekomen spuit van den post Barlheze werd gedirigeerd. 10.40 keerden de brandweer van Apeldoorn en Voorst naar hun woonplaatsen terug, de brand- blussching in de pakhuizen aan de Havenstraat werd nu door eigen motorspuit overgenomen. 16.05 kwam de laatste motorspuit aan den hoofdpost terug. Van 15-25 October 1944 moest eiken dag nog eenige uren nablusschingswerk worden verricht op de steeds weer oplaaiende vlammen in een papiermagazijn aan de Waterstraat. De duizen den kilogrammen papier, die onder puin lagen en dientengevolge zeer moeilijk te bereiken waren, vlamden steeds weer op tengevolge van den enormen smeulenden gloed die er onder lag. Op 1 December d.a.v. rookten de puinhoopen nog. Bronnen - Lensen, L.W., W.H. Heitling, 'Zutphen na de Eer ste Wereldoorlog', in: Frijhoff, W.Th.M. (red.) (2003), Geschiedenis van Zutphen, Zutphen, Wal burg Pers. - Neeling, Paul de, 'Wederopbouw in Zutphen', in Zutphen Monumentaal, Zutphen, Sector Ruimte van de Gemeente Zutphen. s.a. - Verslag van de toestand der gemeente Zutphen over het jaar 1944, bijlage M p. 9, 10 en 11op: http://www.regionaalarchiefzutphen.nl/, geraadpleegd op 16 september 2009. ZUTPHEN

Zutphen (vanaf 1982) | 2009 | | pagina 13