HAN KOOLHOF Toen Zutphen op 8 april 1945 werd bevrijd, behoorde het tot de zwaarst getroffen steden van Nederland. Een tot ontploffing gebrachte munitietrein had op 28 september 1944 al veel schade aangericht, tot in De Hoven. Ruim twee weken later, op 14 oktober, was het opnieuw raak. Op die rampzalige zaterdag deden 48 geallieerde bommenwerpers, geëscorteerd door 55 jachtvliegtuigen, een poging de IJsselbrug te vernielen. Niet gehinderd door afweergeschut wierpen zij 42 bommen af, die echter geen noemenswaardige schade aan de brug toebrach ten. (Zie ook het artikel hiervoor.) Maar de gevolgen voor de stad waren rampzalig. Eenen tachtig Zutphenaren kwamen om het leven. Een kleine zeshonderd panden werden verwoest. '11 De Waterstraat na het bombardement. Als door een wonder is het pand links, met de erker op de eerste verdieping (nr. 45), gespaard gebleven. Dat geldt ook voor het monumentale witgepleisterde hoekpand (Waterstraat 51) uit 1865. Net om de hoek rechts stond hotel-restaurant De HoIlandscheTuin, dat in april 1945 door de Duitsers in brand werd gestoken. Nierbij ging ook het naastgelegen politiebureau verloren, (foto: Stedelijk Museum Zutphen) De Waterstraat anno 2009. (foto: auteur In het jaarverslag van de gemeente Zutphen over 1944 kunnen we lezen voor welke haast hopeloze taak de brandweer stond: 14 October 1944 15.55 werd aan den hoofdpost de eerste bominslag waargenomen, direct door meerdere gevolgd. Groote rookkolommen werden gezien in N.W., N. en N.O. richting. 16.14 moest op last van het Hoofd van den luchtbeschermingsdienst onmiddellijk worden uitgerukt naar een brand op de Groenmarkt. Waar achtereenvolgens meerdere brand meldingen binnenkwamen en de groote rook kolommen, welke over de stad trokken, het ver moeden wettigden, dat meerdere groote bran den te blusschen zouden zijn, werd om 16.20 de brandweer van Deventer om assistentie ver zocht; om 16.30 die van Gorssel en Warnsveld. 16.30 rukte de post Barlheze uit naar een hooibrand op den hoek Barlheze-Rozengracht. 16.33 bleek, dat de brand op de Markt in omvang was toegenomen in verband waarmede motorspuit 4 en de slangenwagen van den Warnsveldschenweg ter versterking daarheen werden gezonden. 16.45 moest ook de ladder wagen daarheen worden gedirigeerd. 1 7 uur meldde de brandweer Deventer zich, ZUTPHEN Toen en nu: de Waterstraat -ïM s

Zutphen (vanaf 1982) | 2009 | | pagina 12