j, i <6 -d Afb. 2 Een foto die hoogstwaarschijnlijk in 1923 is gemaakt bij het 25-jarig regeringsjubileum van koningin Wilhelmina. Op deze foto (collectie S. Schouten) staan van links af: Bovenste rij: Liesbeth Kees Wonnink jr., Zus Swarthoff, jacob Dormits, Betje Koning, Mienke Buenk, Herman ('Bultje') ter Horst en Sara Hanouer; Middelste rij: Kees Wonnink sr., Bela Dormits, A. de Vries, Mina Weijel en Willie Braakman; Vooraan: Lilly j. Trijber, Anne Wichman en Rijntje Dormits. 50 ct p. pond. Dat het vlees goedkoper was Jacob Dormits was kennelijk een actieve geworden, slaat ongetwijfeld op de hoge buurtbewoner, want in 1922 werd hij lid van vleesprijzen tijdens de laatste jaren van de de buurtcommissie voor de viering van het Eerste Wereldoorlog, toen vlees ook nog op 25-jarig regeringsjubileum van koningin Wil de bon was. De wapenstilstand werd op 11 helmina in 1923 (afb. 2).4 Op deze foto staan november 1918 gesloten. Curieus is natuur- drie leden van het gezin van Jacob Dormits ijk het tijdstip waarop de verkoop begon: en ook Sara Hanouer, die in die tijd, samen zaterdagavond om 7 uur! Van een verplichte met haar ouders, op nr. 99a woonde, dus winkelsluiting was in die tijd nog geen spra- praktisch bij Dormits in huis. De twee vrou- ke, en veel winkels van joodse eigenaren wen van wie de naam niet volledig bekend waren op sabbat gesloten en op zondag is, kwamen uit Oostenrijk en woonden tijde- open. De sabbat begon op vrijdagavond bij lijk in Zutphen. zonsondergang en duurde tot de zon op za- Jacob Dormits was niet de enige slager met terdagavond was ondergegaan. Kennelijk deze achternaam in de Barlheze. Ook op de stond Dormits aan het eind van de middag al nummers 14 en 33 waren tijdelijk slagerijen startklaar te wachten tot de zon onderging, met een Dormits als eigenaar. Gelet op ach- want om 7 uur moest hij al vlees, van het als ternaam kennelijk familie, maar hoe nauw eerste geslachte kalf, aan klanten kunnen Ie- waren ze verwant en waren ze ook concur- veren. Dat ging op zondag gewoon door. renten van elkaar? 70 ZUTPHEN 8r a

Zutphen (vanaf 1982) | 2009 | | pagina 6