"5EL- Een foto uit het begin van de oorlog. Op de eerste verdieping is de schade te zien die een gra naat heeft aangericht. De wasserij draaide toen gewoondoor. De figuur links op de begane grond is de echtgenote van jacob de Kloe de vrouw in het witte schort is de oudste dochter (nu 104) van jacob en de figuur rechts is onbekend, (foto: collectie Adriaan de Kloe) De IJselstroom in 1937, het jaar dat Jacob de Kloe de wasserij overnam, (foto: collectie Adriaan de Kloe) kijken of de Duitsers niets vernield hadden in zijn bedrijf. Na de oorlog wist hij de wasserij weer tot bloei te brengen. Drie gezinnen had den er een goed belegde boterham aan. In sommige publicaties is sprake van een zoda nige teruggang - vooral door het wegvallen van de klandizie van joodse slagers in de Tweede Wereldoorlog - dat de wasserij onrendabel werd en het pand verkocht moest worden. 'Complete onzin', stelt Neeske de Rooij-de Kloe, klein dochter van Jacob de Kloe, en geboren in de gebruik als palingrokerij (al is Adriaan de Kloe, toenmalige wasserij. 'In het hele klantenbestand zoon van Jacob, van mening dat er nooit één kwam slechts één joodse familie voor, een paling gerookt is). Toen Hoekstra stopte met wer- groentehandel. Het noodlot sloeg toe toen bleek ken, gebruikte zijn zoon de ruimte nog voor het dat het huurcontract verlopen was, en de ver- bakken van oliebollen. Op dit moment woont huurder zonder mijn opa hiervan in kennis te diens dochter in de oude wasserij, stellen, het pand had verkocht aan de familie Hoekstra. Deze eiste het pand op nadat de rech- Bronnen ter in het nadeel van De Kloe had gevonnist.' In het najaar van 1955 kwam er een eind aan de wasinrichting: De Kloe moest de complete - Galema, Sjoerd, e.a. (2003), Aan het eind van de lange brug begint De Hoven. Geschiedenis van Zutphen over de IJssel, Zutphen, Historische Vereniging Zutphen en het Stads- en Streekarchief Zutphen. inventaris van de hand doen en het pand over- - Gemeente Zutphen: http://www.zutphen.nl, dragen aan vishandelaar Sytse Hoekstra. Daarna geraadpleegd op 24 juni 2009. woonde Jacob de Kloe nog acht jaar in de Kruis- - De Stentor11 maart 2008. straat in De Hoven. Hoekstra nam het pand in - Vriendelijke mededeling mevr. Neeske de Rooij-de Kloe. 68 ZUTPHEN 0 I «JÏaschinr

Zutphen (vanaf 1982) | 2009 | | pagina 4