HAN KOOLHOF Eind 2008 werd de voormalige wasserij aan de Vliegendijk (nr. 16) in De Hoven toegevoegd aan de lijst van gemeentelijke monumenten. De hoofdvorm, ligging en stedebouwkundige situatie hebben een hoge monumentale waarde, schrijft het Bureau voor Bouwhistorie en Architectuurgeschiedenis, 'Het gebouw vormt een silhouet dat een kind zal tekenen als het gevraagd wordt een fabriek te tekenen. De in gepleisterde bakstenen opgetrokken wasserij De IJsselstroom, uitgevoerd met houten vloeren en houten sheddaken, is van algemeen belang/ Het college van B W van Zutphen had aan het Bureau voor Bouwhistorie advies gevraagd naar aanleiding van een motie van PvdA en Stadspartij om deze voormalige wasserij aan te wijzen als gemeentelijk monument. Initiatief nemer, raadslid Ger Claassen, pleitte in maart 2008 voor de monumentenstatus. Op dat mo ment was het een beeldbepalend pand. In 1995 vond de gemeentelijke monumenten commissie nog dat de oude wasserij geen monument kon zijn, omdat het niet aan alle criteria voldeed. De voormalige wasserij in 2009met het kenmer kende shecldak. Sheddaken (of zaagtanddaken) werden vroeger veel toegepast bij fabrieksruimten. De schuinevaak op het noorden gerichte ramen zorgden ervoor dat de werkplaats gelijkmatig ver licht werd - belangrijk in een tijd dat er nog geen tl-verlichting was. (foto: auteur) Fatale brand Het oorspronkelijke pand - een industriële was serij met woning - werd in 1911 in opdracht van Albert Barink gebouwd. Het was een ontwerp van de Zutphense architect P. Broekhuizen. In 1919 brandde het gebouw goeddeels af. Door een kapotte schoorsteen hadden takkenbossen vlam gevat die op de zolder lagen; de was die er te drogen hing deed de rest. De brandspuit van De Hoven kon weinig uitrichten. Pas drie kwartier later arriveerde ook de brandweer uit Zutphen. Toen viel er weinig meer te redden. Het pand werd weer opgebouwd, maar Barink ging uiteindelijk failliet. Ook zijn opvolger, Lammers, redde het niet. Twee jaar later nam A.H. Bartels het bedrijf over. Maar de Crisis dwong hem in 1935 tot sluiting. Het was Jacob de Kloe - die in 1937 met zijn gezin van Gameren naar De Hoven was verhuisd - die aanmerkelijk succesvoller was. In het pand, dat hij van ene Ovink huurde (met recht van koop), installeerde hij nieuwe machines, die elektrisch werden aangedreven. Voor het eigenlijke was- proces was nog steeds de stoomketel nodig. Wat zijn voorgangers niet lukte, lukte De Kloe met zijn beide zonen en enkele medewerksters wel: Waschinrichting IJselstroom werd een bloeiend familiebedrijf. Noodlot Gedurende de Tweede Wereldoorlog draaide de Ijselstroom min of meer gewoon door, op de laatste tien maanden na. In de zomer van 1944 vorderden de Duitsers het pand, van waaruit zij de IJsselbrug onder schot konden houden. Het gezin De Kloe trok toen in bij een boer op de Voorster Klei. Gedurende die tien maanden ging Jacob de Kloe iedere dag even ZUTPHEN Toen en nu: Wasch in lichting IJselstrooni

Zutphen (vanaf 1982) | 2009 | | pagina 3