Laatstgenoemd bouwwerk is dan ook het oudste gedeelte van het kloostercomplex, en moet er reeds geweest zijn alvorens het klooster op deze plaats ontstond. De buitenmuur van het dormitorium aan de Rosmolensteeg is afgebikt, waarbij de gotische vensterbogen in het gebouw voor de dag kwamen. De gemeenteraad voteer de bovendien het door de Dienst van Openbare Werken begrote bedrag van 15.000 teneinde het interieur van het dormitorium in gereedheid te brengen voor het museum. Het laat zich aanzien dat zon der tegenslag beide gebouwen tegen het einde van het lopende jaar in gebruik ge nomen kunnen worden. De verzamelingen verkeren in redelijke staat van onderhoud, al moet ten aanzien van de schilderijen opgemerkt worden dat hun langdurige verblijf op de archiefzolder met zijn sterk wisselende temperaturen niet gelukkig is en dat sommige meubelstukken schade ondervinden van de blijkbaar te droge atmosfeer in de archiefvertrekken. Zilveren reiscoinverts De conservatrice bezocht het depot van de Rijksinspecteur voor roerende monumenten te 's-Gravenhage, om na te gaan welke schil derijen uit de daar berustende verzamelin gen in aanmerking zouden komen om aan het museum in bruikleen te worden gege ven. Overeenstemming werd bereikt om enige portretten van 17de-eeuwse persoon lijkheden uit Zutphen en de Graafschap en enkele werken van de 19de-eeuwse schilder Jacobus Schoemaker Doyer voor Zutphen te reserveren. Een welkome en interessante aanvulling van de zilvercollectie vormen de twee vroeg-17de-eeuwse zilveren reiscou- verts, die uit de handel konden worden aan gekocht. De lepels zijn gemerkt met het Zut- phens kruis en een helaas nog niet geïdenti ficeerd meesterteken. Restauratie van een der oudste panden van Nederland 4 augustus - Binnenkort zal Zutphen weer een gerestaureerd historisch gebouw rijker zijn. Sedert enige tijd staat namelijk het pand Spiegelstraat 13 in de steigers. Het is het gebouw dat bekend staat als het Nieuwe of Sint-Elisabeth Gasthuis. Sinds 1885 is het als pakhuis in gebruik. Het pand is een van de oudste en meest be langwekkende gebouwen in Zutphen. In 1442 stichtten Engelbert Kreynck en Jutte van der Voerst hier het Nieuwe of St.-Elisabeth's Gast huis in een gebouw waarvoor mogelijk in de tweede helft van de vijftiende eeuw het tegen woordige in de plaats is gekomen. In 1625, een jaar na de pestepidemie, werden het Elisabeth Gasthuis en het Heilige Geest Gasthuis samen gevoegd en gehuisvest in het leegstaande Sint- Catharinaklooster in de Nieuwstad. Vanaf toen tot 1812 was in het gebouw het Vreemde of Diaconieweeshuis voor wezen van niet-burgers gevestigd (voor de burgerweeskinderen was er al sinds 1564 het Burgerweeshuis). Omvangrijke restauratie Onder leiding van het Wijnhuisfonds vindt een omvangrijke restauratie plaats voor de eigenaar, de likeurstokerij en wijnhandel Vet ter en Co. Architect is IJsbrand Kok uit Am sterdam. De restauratiewerkzaamheden be staan uit het herstellen van het muurwerk rondom, dat nogal door de tand des tijds ge leden heeft, het wijzigen van de vensters in de drie gevels en het herstellen van de muur platen. Het gebouw is geheel van baksteen en heeft nooit binnenmuren gehad. De kap is goed, doch niettemin wordt houtwormbe- strijding toegepast. ZUTPHEN

Zutphen (vanaf 1982) | 2009 | | pagina 28