doorvaartopening van de oude schipbrug. In 1572 verwoestten Spaanse legers de brug uit 1486. Pas in 1604 kreeg de stad toestem ming om de brug te herstellen, deels in de vorm van een schipbrug. Als gevolg van ijsgang waren dergelijke bruggen geen lang leven beschoren. In het gemeentelijk jaarverslag over 1855 is te le zen: De schipbrugdie oud en smal iswordt onderhouden met het oog op eene geheele vernieuwing binnen een kort tijdbesteken zoo mogelijke vervanging door eene vaste brug over den IJssel. De Stadspaalbrug, die voor geene herstelling meer vatbaar werd ge acht, is in den nacht van 4 op 5 maart 1855 door den ijsgang uit elkander geslagen en grootendeels weggespoeld. De Rijks-door- laatbrug, die daar aansluitheeft alstoen ook veel geleden... De gemeente bouwde vervol gens een hulpbrug over schragen (zie de foto op p. 79), die er niet lang gelegen heeft. Hij werd in 1865 vervangen door de huidige IJsselbrug honderd meter noordelijker. Uitvoering De spoorbrug zou enkelsporig worden uitge voerd, al maakte men de pijlers direct al breed genoeg voor dubbelspoor. Aan de kant van de stad kwam een hoofdoverspanning van 102,50 m over het zomerbed van de ri vier, gevolgd door een gelijkarmige draaibrug van 38,8 m met twee doorvaartopeningen van elk 15,7 m. De uiterwaard werd over spannen met zes afzonderlijke bruggen van ieder ongeveer 30 m en nog een aanbrug van 16,8 m. Pal ernaast werd een verkeersbrug gebouwd; beide bruggen kwamen op ge meenschappelijk pijlers te rusten. Een ge meenschappelijke onderbouw voor spoor- en verkeersbrug was - en is - nogal uitzonder lijk. Dat er in Zutphen een spoor- én ver keersbrug kwam, was te danken aan de ge meente Zutphen, die de benodigde grond Deze foto is van Pieter Oosterhuisdie destijds vele grote infrastructurele werken heeft vastgelegd. De onder bouw is gereed 1864). Aannemer Harkort is begonnen met de bouw van de spoorbruggen over de uiterwaard, (foto: Stedelijk Museum Zutphen) ZUTPHEN

Zutphen (vanaf 1982) | 2009 | | pagina 18