Oudere bruggen De brug van 1865 was niet de eerste brug over de IJssel bij Zutphen. Al in 1486 is sprake van een vaste houten brug, die slecht bestand moet zijn geweest tegen sterke stro mingen en ijsgang. Deze brug (of een van z'n opvolgers) werd in 1604 vervangen door een schipbrug, met een ophaalbrug aan de kant van de stad. Bij graafwerkzaamheden in oktober 2008 kwamen in de Heufse uiter waarden de resten aan het licht van een houten paalbrug. Het tracé lag tussen de Brugstraat (stad) en de Spoordijkstraat (De Hoven), precies daar waar de brug van 1486 had gelegen. De palen waren ruim vijf me ter lang in de grond aanwezig. Dit brugdeel heeft over een nevengeul van de IJssel gele gen. De IJssel vormde voor 1600 nog een brede hoofdstroom; na 1600 ontstond er een nevengeul. In de achttiende eeuw alleen al is in de geul tweeënhalve meter klei afgezet. De brugpalen zijn daardoor goed geconser veerd. Al eerder, in 1920, trof Rijks waterstaat overblijfselen aan van een gelei- dewerk (34 palen van 6 a 8 m) voor de De spoorbrug bij Griethausen lijkt zeer sterk op de oude Zutphen se spoorbrug. Dat geldt voor de constructie (drievoudig vakwerkvoor de lengte (100 m) en voor het materiaalgebruik (welijzer). De brug is sinds 1984 een Industrie-Denkmal, maar heeft al ruim driekwart eeuw geen behan deling meer ondergaan tegen corrosie ('keinen Schutzanstrich'). (foto: auteur) voor het ontwerp en de levering van de bo venbouw van zowel de brug bij Zutphen als die bij Venlo. Bedrijven uit binnen- en bui tenland werden uitgenodigd met uitgewerkte voorstellen te komen. Een speciale commis sie, de commissie-Delprat, zou deze voor stellen beoordelen. Deze procedure was te gen het zere been van de heren ingenieurs die met de aanleg van de spoorlijnen belast waren. Zij verkeerden in de veronderstelling dat zij voor het algemeen ontwerp van de bruggen zouden zorgen. De Commissie voor de Staatsspoorwegen kwam hen enigszins te gemoet door twee ingenieurs van de genie, J. Ka Iff en N.H. Nierstrasz, te vragen ook een ontwerp in te dienen. Nadat de offertes wa ren binnengekomen, kwam de commissie- Delprat tot de conclusie dat de firma Harkort uit het oogpunt van prijs/kwaliteit de beste offerte had uitgebracht. Maar de verantwoor delijke ingenieurs Fijnje en Waldorp meen den dat dit ontwerp niet zonder meer uitge voerd kon worden. Uiteindelijk gunde de Commissie voor de Staatsspoorwegen de bouw van de brug bij Zutphen toch aan J.C. Harkort, zij het met enige wijzigingen. In het oorspronkelijke ontwerp was sprake van een tweevoudig vakwerk; dat moest een drievou dig vakwerk worden. En de draaibrug zou volgens het ontwerp van ir. Kalff ge bouwd worden. Eindverantwoordelijke voor de bouw werd Harkort. ZUTPHEN

Zutphen (vanaf 1982) | 2009 | | pagina 17