HAN KOOLHOF Op 22 oktober 1861 legde koning Willem HQ de eerste steen voor de spoorbrug over de HJssel bij Zutphen, Het was het officiële begin van de werkzaamheden die voortvloeiden uit de Spoorwegwet van 1860, Negen spoorlijnen zouden op kosten van het Rijk aangelegd worden, waaronder de lijn Arnhem-Zutphen-Zwoflle-Leeuwarden. De brug bij Zutphen was de eerste grote vakwerkbrug* in Nederland, tot op de dag van vandaag een constructie die vaak wordt toegepast. Op 10 mei 1940 kwam er een einde aan de beide grote overspanningen - verkeers- en spoorbrug - toen ze bij de Duitse inval door het Nederlandse leger werden opgeblazen. Op 20 september 1839 werd in Nederland - dezelfde particuliere ondernemers, die de eerste spoorlijn geopend: die van Amster dam naar Haarlem. Bijna acht jaar later, op 31 mei 1847 werd Rotterdam bereikt. In die tussentijd was nog de spoorlijn Amsterdam Utrecht-Arnhem aangelegd (1845), in 1855 huiverig waren te investeren in de nood zakelijke (dure) spoorbruggen over onze grote rivieren, waarvan op dat moment nog onzeker was of ze technisch moge lijk waren. gevolgd door Rotterdam-Utrecht. En verder Aan het eind van de jaren 1850 was wel dui- waren er enkele geïsoleerde lijnen in het delijk geworden dat er geen samenhangend zuidwesten en zuiden van ons land. In 1860 - ruim twintig jaar na de opening van de eer ste spoorlijn - telde Nederland nog maar 335 kilometer spoor. België had toen al 1818 kilometer aangelegd. De spoorwegkwestie De trage aanleg in Nederland was vooral het gevolg van: - het ontbreken van een duidelijke visie van de regering op het belang van een samen hangend spoorwegnet (en als die visie er al geweest was, dan had de grote staats schuld het onmogelijk gemaakt met over- heidsplannen te komen); - het concessiestelsel, dat de aanleg en ex- Gezicht op de stad Zutphen, met links de schip- ploitatie van spoorwegen overliet aan par- brug. (gravure uit de 17de eeuw, collectie Stedelijk 4 ticuliere ondernemers; Museum Zutphen) Een vakwerkbrug ontleent zijn dragend vermogen aan een constructie die opgebouwd is uit driehoe kige delen. Driehoeken zijn vormvast, en bieden daardoor de benodigde stevigheid. Bij een vakwerk constructie bleek het mogelijk eenvoudig en begrijpelijk de krachten te bepalen die in alle staven werkzaam zijn. 78 ZUTPHEN P.IS w -r - De oude IJsseSbrug: S De bouw en wat eraan voorafging V Cw V 5 - 'm s.' "Zl - C-» 1 'c

Zutphen (vanaf 1982) | 2009 | | pagina 14