Dit was onder andere het geval in Freiburg (Duitsland). Maar in Zutphen spraken de gra ven recht in de aan de andere kant van het 's-G raven hof gelegen koningspalts. In de vijf tiende eeuw deed het gebouw al lang geen dienst meer als rechtbank. Wel behield de hertog van Gelre in zijn hoedanigheid van graaf van Zutphen tot laat in de vijftiende eeuw de hoge jurisdictie. Om dat recht uit te oefenen kwam de hertog één of twee keer per jaar naar Zutphen om daar heymaal te houden. Op deze massale openbare ge rechtsvergaderingen, waarop de bannerhe- ren, de ridderschap en de vertegenwoordi gers van de steden verschenen, werden zwa re misdrijven berecht door lijfstraffen of de doodstraf op te leggen. De vergaderingen vonden plaats in de schepenhal of in de open lucht voor het stadswijnhuis Vreden. Rond 1500 was de rechtsmacht van de graaf zo goed als overgegaan op het stadsbestuur, dat toen alle rechtsmacht in handen had. positie binnen het bestuurlijk-juridisch cen trum - immers tegenover het raadhuis - de kenmerken van een gerechtsportaal. Een ver klaring is dat het schepenencollege zijn rechtsmacht hiermee wilde tonen. Mogelijk werd het portaal voor ceremoniële functies gebruikt. Mogelijk vonden er bijzondere ge- richten plaats. Conclusie Het dertiende-eeuwse noordelijke transept portaal met het Laatste Oordeel in het kruis- ribgewelf is waarschijnlijk een gerechtspor taal geweest. Het is mogelijk door de proost, die sinds mensenheugenis de kerkelijke rechtsmacht bezat en die rond 1225 verhuis de naar de oostkant van de kerk, als ge rechtsplaats gebruikt. Ook de schepenen kunnen vóór de bouw van een eigen raad huis in het portaal zitting hebben gehouden. Het aan de eind van de vijftiende eeuw ge bouwde Mariaportaal kan als opvolger van het dertiende-eeuwse portaal worden be schouwd. Rechtspraak was in die tijd geheel in handen van het schepencollege gekomen. Zowel de rol van de proost als die van de hertog/graaf van Zutphen was uitgespeeld. De schepenbank, die ook binnen de steden- filiatie ruime rechtsmacht bezat, hield zitting in het raadhuis. Het portaal heeft door zijn ruimte, rijke ver siering, zijn banken, het Mariabeeld en zijn Dit artikel is een samenvatting van het boek Het gerechtsportaal van de Sint-Walburgiskerk te Zut phen; Architectuur en iconografie van kerkelijke en stedelijke rechtspraktijkenEls van Nieuw land- Landheer, Utrecht 2008; ISBN 978-90-75616-10-1; 54 pag., 12,50 ZUTPHEN

Zutphen (vanaf 1982) | 2009 | | pagina 9