een zittende rechter betekent in de Sakseri- toegepast zijn de uitbeelding van het Laatste spiegel zelfs dat de rechter niet competent is. Oordeel, de Christusfiguur met twaalf apos- Zitten alleen was niet voldoende. Als teken telen, die als zijn rechtshelpers worden be- van rust en beschouwelijkheid was voorge- schouwd, en de Salomofiguur, als wijze schreven dat rechters met de benen over el- rechter bij uitstek. Soms is sprake van een kaar geslagen zaten. Dikwijls hadden zij combinatie van deze afbeeldingen. Bij een daarbij het zwaard, dat als symbool van Laatste Oordeel tafereel is het verband tussen rechtsmacht gold, over de knie liggen. Bo- de oordelende Christusfiguur en de aardse vendien zat de rechter aan de westwand met de blik gericht op het oosten, waar de zon opkwam. Rechtsgedingen werden name lijk uitsluitend tussen zonsopgang en zons ondergang gevoerd. En: de rechter moest er bij zitten als een 'grisgrimmender' leeuw. De leeuw was bij uitstek het dier dat de recht spraak symboliseerde. Leeuwen staan vaak aan weerszijden van de ingang van een ge rechtsportaal. Dit is overigens niet het geval geweest bij het Mariaportaal. Een voorbeeld is het portaal aan de San Zeno in Verona. Mariabeeld De in een kerkportaal aanwezige iconografie kan verwijzen naar rechtspraak. Veelvuldig Z V Plafondschildering van het Laatste Oordeel in de Sint-Walburgiskerk. (foto: jan Frings) Het beeld van Maria (met kindboven een engel) zoals dat er nu staat in het Mariaportaal. (foto: Plan Koolhof) ZUTPHEN v

Zutphen (vanaf 1982) | 2009 | | pagina 5