Een gerechtsportaaS? Het Mariaportaal kan door zijn grootte een voorhal genoemd worden. Een rekening uit 1583 spreekt over de toegangsdeur dan ook van een Haldeur. Dergelijke ruime portalen dienden in de middeleeuwen veelal als ge rechtsplaatsen. Deze juridische functie van het kerkportaal was toen niet uitzonderlijk. Men vond deze portalen vanaf de negende eeuw in heel het Heilige Roomse Rijk, Frank rijk, op het Iberisch schiereiland en in Enge land. Zo is bekend dat recht werd gesproken in het eveneens als voorhal te kwalificeren dertiende-eeuwse Bergportaal aan de zuid zijde van de Sint-Servaaskerk te Maastricht. Het kerkportaal kreeg deze juridische functie in 809. In dat jaar verordonneerde Karei de Grote dat het gericht zitting van de recht bank) plaats kon vinden onder een afdak. Tot dan toe sprak men recht in de open lucht. In de Germaanse tijd - Tacitus schrijft daar al over - speelde het proces ofwel het ding zich af onder de vrije hemel op heilige plaatsen, waar aan het begin van de rechtszitting of fers konden worden gebracht. Zulke heilige plaatsen waren bijvoorbeeld grote stenen, heuvels, bruggen, en bekender, een boom met gebladerte, vaak een linde- of eiken boom. Hoewel na de intrede van het chris tendom het gebruik om te offeren verdween, bleven veel van die oude gerechtsplaatsen intact tot aan het eind van de achttiende eeuw. De ordonnantie van Karei de Grote was be doeld om rechtszaken - waar het immers om een 'publieke zaak' ging - door te laten gaan als dat in de open lucht niet mogelijk was door weersomstandigheden. De ordonnantie vermeldt: 'dat op plaatsen waar een publieke rechtszitting wordt gehouden zo'n dak wordt aangebracht, dat het proces winter en zomer doorgang kan vinden'. Toen een dak eenmaal was toegestaan, werd het kerkportaal de aangewezen plaats voor rechtspraak. Kerkportalen waren immers di rect voorhanden, en bevonden zich veelal aan pleinen die het centrum van de gemeen schap vormden. Omdat het proces een pu blieke aangelegenheid was, moest er ruimte zijn voor het volk. Het spreekt verder voor zich dat het portaal zelf ook ruim was, want het moest plaats bieden aan de rechters, de verdachte en zijn advocaat. Er zijn in het Mariaportaal aanwijzingen op grond waarvan de vraag kan worden gesteld of het zo'n gerechtsportaal geweest is. Iemand wordt vanuit een kasteel voor de (zittende) rechter gesleept, (afbeelding uit de SaksenspiegeiJ Banken In het Mariaportaal zijn aan de oost- en westzijde banken aangebracht. De aanwe zigheid van banken is een sterke indicatie dat een portaal functioneerde als gerechts portaal. Banken waren er namelijk niet zo maar. Zetels waren in de middeleeuwen voorbehouden aan hooggeplaatste personen. De stoel of bank werd in de middeleeuwen geassocieerd met de juridische functie van degene voor wie hij bestemd was. Het ada gium uit de Saksen spie gei, het oudste rechts boek uit onze contreien waarin het gewoon terecht van de Saksen is opgetekend, luidt dan ook in dit verband: 'zittend zal men oor deel vinden'. Dat wil zeggen dat het voor goede rechtspraak noodzakelijk was om te zitten. Het ontbreken van een stoel onder ZUTPHEN

Zutphen (vanaf 1982) | 2009 | | pagina 4