'Het Aalderinck', Warnsveld, in vlammen opgegaan 9 mei - De oudste boerderij van de streek, de trots van de Sint-Anthony Groote Broe derschap in Zutphen, 'Het Aalderinck', te Warnsveld, is vanochtend tussen half vier en vijf uur volkomen in vlammen opge gaan. Door tot nu toe onbekende oorzaak brak brand uit in de stal met 36 varkens, die niet konden worden gered. Boer Maal- derink kon ternauwernood zijn knecht Nij- enhuis uit een vertrekje grenzend aan de stal halen. De Warnsveldse brandweer stond zo goed als machteloos. De brand had, toen de spuit het erf op reed, al zo'n omvang aangeno men dat er geen redden meer aan was. Boerderij, stal en woonhuis gingen verlo ren. De schade wordt door de verzekering gedekt, maar het verlies aan historische waarde is niet te vervangen. Een Warnsveldse brandweerman probeert ver geefs de brand in boerderij Het Aalderinck te blussen, (foto: Stedelijk Museum Zutphen) Laaiende vuurzee Maalderink werd ongeveer half vier wakker door een ongewoon geluid. Toen hij naar buiten keek, zag hij een rode gloed over de omgeving van de boerderij liggen. Ge schrokken sprong Maalderink z'n bed uit om zo snel als hij maar kon naar de stal te rennen, maar daar werd hij door een laai ende vuurzee tegengehouden. Met moeite kon hij zijn slapende knecht bereiken. De jongeman - Appie Nijenhuis - had geen tijd meer om zich te kleden, zo dicht was het vuur zijn kamertje al genaderd. Aan het in veiligheid brengen van de 36 varkens viel niet te denken. Het vuur was al tot boven in het dak doorgedrongen en van de hilde vie len zware pakken brandend hooi op de deel. De Warnsveldse brandweer was na enkele minuten al in staat uit te rukken. Maar bij de brand gekomen bleek alle hoop op blus sing verloren. Het dak was reeds ingestort en ook het woonhuis was al zo goed als uit gebrand. Wel hadden de bewoners wat huisraad naar buiten kunnen brengen, maar veel was het niet. AI het andere, waaronder een trekker en andere landbouwwerktuigen, gingen in de vlammen verloren. Vanochtend was men nog steeds bezig met nablussen, want nog steeds laaiden de vlammen in de ruïne weer op. Maquette van boerderij Het Aalderinck. (foto: Stedelijk Museum Zutphen) ZUTPHEN

Zutphen (vanaf 1982) | 2009 | | pagina 29