Hotel 'Negro' heet nu ook 'De Hollandsche Tuin' Herinnering aan een grijs verleden 24 april - 'De Hollandsche Tuin', de oude ren zullen zich nog wel het hotel aan de Groenmarkt herinneren dat deze naam droeg, doch in de razernij van de oorlog werd weggevaagd. Veertien jaar na de be vrijding is de naam echter weer aan de ver getelheid ontrukt, zij het dan dat er geen nieuw hotel is verrezen. Hotel 'Negro', aan de Houtmarkt, is nu ook voorzien van de naam 'De Nieuwe Hollandsche Tuin, aange bracht boven het grote raam aan de markt. Over de geschiedenis van De Hollandsche Tuin is niet zo heel veel bekend. Wel weet men dat het eerder Het Croene Schepel werd genoemd. Aan het einde van de 17de eeuw was het al een herberg, en in die dagen stond het bekend als De Hollandsche Tuin. Onder deze naam werd het pand op 13 januari 1700 verkocht aan de erven Besier. Prinsenkamer In de laatste wereldoorlog en wel in de nacht voorafgaande aan de bevrijding van Zutphen is het hotel aan de Groenmarkt door oorlog handelingen verwoest. De Duitsers staken het in brand, en zo bleef er van het gebouw niets dan een puinhoop over. De vlammen sloegen over naar het politiebureau, dat een zelfde lot onderging. Met het verdwijnen van De Hollandsche Tuin ging ook een herinne ring aan de tijd dat Zutphen nog garnizoens plaats was verloren. In het pand bevond zich de zogeheten Prinsenkamer, waar prins Alexander verbleef als hij in zijn functie van inspecteur-generaal der cavalerie Zutphen bezocht. De naam De Hollandsche Tuin herinnert aan een door rasterwerk omheinde ruimte waar binnen de Nederlandse leeuw met vrijheids- hoed en later de Nederlandse maagd, zoals uit afbeeldingen blijkt. Als bijzonderheid moge nog vermeld worden dat hotel Negro vroeger de woning is geweest van burge meester jhr. Coenen; dat wil zeggen gedeel telijk, want ook het pand van de firma Kern pers maakte er deel van uit. Noot van de redactie: Zie ook Evelien Marskamp, 'De geschiedenis van "De Hollandsche Tuin'" in Zutphen 1-2007. p. 14 18. •i i X Op deze foto draagt het hotel aan de Houtmarkt nog de naam Negro (midden van de foto), maar niet lang meer. (foto: Stedelijk Museum Zutphen) WÈM 6 f. Wat er van de oude Hollandsche Tuin aan de Groenmarkt overbleef, (foto: Stedelijk Museum Zutphen) 60 ZUTPHEN 11L- es* -i t •- - I

Zutphen (vanaf 1982) | 2009 | | pagina 28