die rollen waarin veel sentiment en harts tocht werden vereist. Zij beeldde ook prach tig de rollen uit van Medea, Maria Stuart, Sappho, Hanne in Hauptmans Voerman Henschel en Badeloch in Vondels Gijsbrecht van Aemstel. I iet geboortehuis van Theodora Bouwmeester, op de hoek van de Nieuwstad en de lalterstraat. De gedenksteen is onder het middelste raam op de eerste verdieping aangebracht, (foto: Steek Museum Zulphencollectie-I larenberg) -l. f li i Een wagenmaker over zijn ambacht 18 april - Er zijn niet zo veel mensen meer Het belangrijkste onderdeel van een wagen die Zutphen nog gekend hebben uit de tijd was natuurlijk het wiel, dat opgewassen moest van de geklede jas en de bolhoed. Wat uit die zijn tegen de zware lasten en het schokken dagen overgebleven is, zijn de gevels van de over het hobbelige plaveisel. Het werd ge- huizen en in sommige straten nog de keien. maakt van sterke en onverwoestbare hout Wat zich over straat beweegt, zijn niet meer soorten, de naaf en de vel ling van iepen- of de voertuigen van weleer, de ratelende kar- eikenhout, de spaken van accacia. Vooral het ren met paarden, maar uitvindingen van de aanbrengen van de spaken was een secuur twintigste eeuw, zonder paarden. werk, omdat deze stevig en zonder speling aan naaf en velgen bevestigd moesten worden Vandaag is de bijna 80-jarige heer G.J. Leu- en bovendien nauwkeurig gericht zijn, wilde verman onze gast in de krant, omdat hij zijn men een wiel zonder bochten of spanningen leven lang een ambacht uitgeoefend heeft dat krijgen. Als het wiel gereed was, ging het naar door de moderne techniek lelijk in de ver- de smid voor de velgbanden, en de laatste be drukking gekomen is, maar dat in vroeger da- werking bestond in het aanbrengen van de as- gen even belangrijk was als tegenwoordig het bussen, beroep van autofabrikant, garagehouder en monteur gezamenlijk. Maar de glorietijd van Machines de wagenmaker is voorbij. Op het land wor- Machines deden gaandeweg hun intrede in den nog altijd boerenwagens gebruikt, maar de werkplaats. Aanvankelijk werd al het hout hierbij teert men toch op de resten van het met de hand gezaagd, maar toen de heer Leu- verleden. Nieuwe wagens worden er praktisch verman twintig jaar was, werd de eerste zaag- niet meer afgeleverd. Het pand in de Bornho- machine aangeschaft, die aangedreven werd vestraat met de twee paardenkoppen is altijd door een gasmotor. Dat gaf een hele verlich- de werkplaats geweest van de heer Leuver- ting van het werk. Zo ontwikkelde het arm man en nog dagelijks is hij hier aan de arbeid, bacht van wagenmaker zich geleidelijk van ondanks zijn hoge leeftijd. Deze werkplaats is handwerk tot een machinaal bedrijf, dat even- welhaast een museum. wel altijd bijzonder arbeidsintensief bleef en feitelijk nooit beloond werd naar de uren arbeid die er in gingen zitten. ZUTPHEN 59 «sSi

Zutphen (vanaf 1982) | 2009 | | pagina 27