's zomers veel en zwaar onweert, en elke keer dat er een bui dreigt zit de molenaar in spanning. De uiterst brandbare bovenbouw kan bij blikseminslag gemakkelijk vlam vat ten. Dit gebeurt nogal eens, vooral vroeger, toen er nog geen bliksemafleiders gebruikt werden. De vader van de molenaar heeft dit in zijn leven maar liefst driemaal meege maakt. De molen vereist overigens een voortdurend onderhoud en een vernieuwing in onderdelen. De Warnsveldse molen is sterk en goed onderhouden, en mag er we zen. Het houtwerk is prachtig gaaf en in zijn bouw en constructie is dit een waardevol voorbeeld van een bovenkruier als korenmo len. In het inwendige hangt een toepasselijk gedicht uit vroeger dagen: Hier wordt door stoom en wind en kracht Het voedzaam graan tot meel gebracht Maar al had men ook Salomo's wijsheid en Sion zijn gewin Toch kan men het niet malen Een ieder naar zijn zin. Vroeger, toen de molenaar alleen op windkracht aangewezen was, was het een zwaar bestaan. Soms moest er week aan week, dag en nacht doorgewerkt worden om na een periode van windstilte de achterstand in te kunnen halen. We zouden nog veel meer kunnen vertellen over dit vak. Hoe bijvoorbeeld de molen zijn eigen 'taal' heeft, en men aan de stand van de wieken kan zien of er vreugde of rouw heerst. Maar dat is in onbruik geraakt, en de meeste mensen weten er tegenwoordig niet eens meer van af. Vroeger was dit anders. Bij iedere begrafenis in het dorp werden de wie ken in de rouwstand gezet. De nieuwe tijd heeft veel oude gebruiken doen vergeten, maar het is te hopen dat de windmolen zich altijd zal weten te handhaven tegenover de modernere techniek. Gedenksteen in geboortehuis mevr. Mann-Bouwmeester 16 april - Zaterdag a.s. is het twintig jaar geleden dat de bekende actrice mevr. Theo Mann-Bouwmeester op de dag vóór haar 89ste verjaardag in haar woning te Amster dam overleed. Mevr. Mann-Bouwmeester was Zutphense van geboorte; zij aan schouwde op 19 april 1850 in het perceel Nieuwstad 34 het levenslicht. Haar ver scheiden op 18 april 1939 was voor enkele ingezetenen van Zutphen aanleiding plan nen te beramen voor het aanbrengen van een gedenksteen in haar geboortehuis. Zon der enig officieel vertoon is deze steen woensdagmiddag geplaatst. Theodora Antonia Louise Cornelia Bouw meester was een actrice van de oude garde, die de naam van het Nederlands toneel heeft helpen opvoeren. Zij heeft haar talent tot op hoge leeftijd in dienst gesteld van de kunst. Mevr. Mann, die op 19 april 1850 werd ge boren, verkeerde tot 1911 in de mening dat de datum van haar geboorte 18 april was. Goede vrienden hadden echter ten stadhui- ze van Zutphen de juiste datum laten con troleren, en konden haar destijds verblijden met de mededeling dat zij een dag jonger was dan zij zelf steeds had gedacht. Sentiment en hartstocht In 1867 trouwde zij met de orkestmeester Frenkel, die echter spoedig overleed. In 1904 overleed haar tweede echtgenoot, de musicus G. Mann. Toen zij op 31 januari 1886 voor de derde maal voor koning Wil lem III optrad als Deborah, werd haar de grote gouden medaille van verdienste met een door de koning ondertekende oorkonde toegekend. Mevr. Mann had ook reeds vroe ger tal van bewijzen van waardering ontvan gen. Haar lievelingsrollen waren Marguerite Gautier, Frou-Frou, Tosca - in het algemeen ZUTPHEN

Zutphen (vanaf 1982) | 2009 | | pagina 25