Ook in het tweede kwartaal van 1959 kabbelde het leven in Zutphen rustigjes voort. Het Anjerfonds haalde met lotenverkoop een mooi bedrag op; er waren weer ettelijke gouden echtparen; een auto werd in de Polsbroek aangereden door een bakfiets; in de Buitensoci- eteit verlustigden operaliefhebbers zich aan Die Lustigen Weiher von Windsor, in diezelfde sociëteit leidde Mies Bouwman, 'de bekende, charmante quiz-leidster van de televisie', de modinettequiz. En je kon een vijfdaagse reis naar Parijs winnen (voor twee personen) als je bij assurantie- en passagekantoor M. Peters raadde hoeveel knikkers er in de glazen pot za ten (730). Allemaal te lezen in het Zutphens DaghiadO tempora, o mores! De molenaar van Warnsveld 4 april - Vanuit Zutphen gezien domineert in het silhouet van Warnsveld de hoge wind molen, die daar sinds mensenheugenis staat. Nog altijd is hij in bedrijf, en maalt voor de landbouwers uit de omtrek rogge en voeder- granen. ledereen in Zutphen en Warnsveld kent deze molen en iedereen heeft weieens met plezier gekeken naar de 'vier oude wij ven die elkaar nooit krijgen'. Warnsveld zonder molen zou Warnsveld niet zijn, en laten we daarom hopen dat hij er nog lang zal staan, niet als een levenloos museum stuk, maar als een functioneel element dat zijn bestaan ontleent aan een praktische mogelijkheid om ondanks de moderne tech niek zich hier te handhaven. De molenaar van Warnsveld, de heer B.J. Garssen, is hier geboren en getogen. Zijn grootvader en vader waren hier ook mole naar, en hij is opgegroeid in het bedrijf en er aan verknocht geraakt. De molen is een deel van zijn leven, en wanneer hij onder de wis selende weersomstandigheden met zijn zoon bezig is in zijn bedrijf, zijn zij trots op het overgeërfde bezit. Zeker, er staat tegenwoor dig ook een elektromotor, die het werk van de wieken kan overnemen wanneer de wind langere tijd verstek laat gaan, maar hiervan wordt toch zo weinig mogelijk gebruikge maakt. Fataal Het vak van molenaar is te vergelijken met het bevaren van een zeilschip: het vereist voortdurende oplettendheid, afhankelijk als het is van de wisselvalligheden van het weer en vooral van de nukken van de wind, die de zware wieken voortdrijft, maar er geen vrij spel mee hebben mag. Van het beleid van de molenaar als de 'kapitein van het schip' kan het behoud van het kostbare bouwwerk af hangen. Een plotseling opkomende regenbui met zware windstoten kan fataal zijn wan neer de wieken niet meer te vangen zijn. De vang wordt gebruikt om de molen tot stil stand te brengen. Hij werkt als een soort rem schoen, die het bovenwiel in de kap van de molen afremt. Bij zeer harde wind zou het kunnen gebeuren dat de wieken zo snel gaan draaien dat de wrijvïngsweerstand van de vang hier niet tegen opgewassen is. Dan be gint het hout te schroeien en kan het in brand vliegen, wat de ondergang van de molen zou betekenen. Op deze wijze werd meer dan eens een molen in de as gelegd. Ook veran dering van de windrichting kan gevaarlijk zijn. Door het verkruien van de beweegbare molenkap moeten de wieken altijd dwars op de wind gebracht worden. De ergste vijand van de molenaar is het onweer. We zitten hier in een streek waar het ZUTPHEN Zutphen vijftig jaar geleden (2)

Zutphen (vanaf 1982) | 2009 | | pagina 24