HAN KOOLHOF Je zou het een bescheiden spoorvillaatje kunnen noemen: vrijstaand en nog onder archi tectuur gebouwd ook (afb. 1). Kenners zien er stijlelementen van de Delftse School in. Ir. Sybold van Ravesteyn (1889-1983), bekend als architect van diergaarde Blijdorp en de na oorlogse stations van Den Bosch (gesloopt), Vlissingen (rijksmonument) en Rotterdam CS (gesloopt), ontwierp in 1946 dit type dienstwoning. Ze waren bestemd voor personeel van de Dienst Weg en Werken van de NS. Je kunt ze op nogal wat plaatsen in Nederland langs spoorlijnen aantreffen: soms als enkele woning, zoals in Warken, soms als dubbele woning. Een aangepaste dubbele woning deed van 1951 tot 2006 dienst als stationsgebouwtje van Rilland-Bath. De dienstwoning in Warken - aan de spoor lijn Zutphen-Winterswijk bij de overweg in de Lochemseweg - staat op een historische plaats. Hier, bij hectometerpaal 7.1, stond wachtpost 9, gebouwd in 1880. Die werd bij oorlogshandelingen in 1945 zo zwaar be schadigd dat de spoorwegen van herstel af zagen (afb. 2). Tot in de jaren '30 kon je er op de trein stappen. Warken was een halte op verzoek. Als je dat tijdig aan het spoor wegpersoneel kenbaar maakte, stopte de trein speciaal voor jou. Druk zal het er niet geweest zijn. In ieder geval niet in 1927, toen de spoorwegen hebben bijgehouden hoeveel mensen er in Warken in- en uitstap ten: 405, respectievelijk 299 reizigers. Ge middeld dus nog geen twee per dag. Toen de spoorwegen in de jaren '30 ingrijpend sa neerden - vele lokaalspoorlijnen en stations werden voor reizigersvervoer gesloten - be tekende dit ook het einde van de stopplaats Warken, net als de tussen Vorden en Ruurlo gelegen halte Brandenborch. "Tiv Afb. I De NS-dienstwoning in Warkentoestand voorjaar 2009. Van Ravesteyn heeft nog een ornamentje toegevoegd: een pyloon op de nok aan de windveer. Aan de oostkant van het huisje is die voor de helft verdwenen, (foto: auteur ZUTPHEN V 5 ,\-s w~- Warken: halte op verzoek h. v mm V ÜÜ1 m m

Zutphen (vanaf 1982) | 2009 | | pagina 22