De zij- en achtergevel. erg duur, zodat men het maar spaarzaam ge bruikte. In latere eeuwen werden ook de on derste openingen van deze vensters hiervan voorzien. In de voorgevel bevindt zich de hoofdin gang: een zware deur die leidt naar een gro te, hoge ruimte op de begane grond. Boven de deur de naam van het huis: Die Sterre, afgebeeld als een ster op een schildje. Verreweg de meeste mensen konden destijds niet lezen, zodat een dergelijke afbeelding voor hen voldoende was om de weg te vin den naar dit pand, in een tijd dat er van huis nummers nog geen sprake was. Links van die deur zit de toegang naar de kelder. Rechts staat een soort tafel waarop koopwaar kon worden uitgestald. Op de hoek, in het pla veisel, is een schampsteen aangebracht, die moest voorkomen dat karren die de bocht wat te nauw namen met hun wielen de gevel zouden beschadigen. De zijgevel laat zien dat er geen goot aan het dak hing. Het regenwater liep van de pannen af direct naar de straat. Om het met selwerk toch wat te beschermen bracht men een voorziening aan om het vocht zo ver ZUTPHEN De achtergevelmet tussen de deur en het kruis- venster de buitentrap naar de kelder. mogelijk van de gevel af te houden. Bouwsporen van deze schegstukken zijn in een paar gevallen aan Zutphense huizen te ruggevonden. Onder in de gevel bevinden zich een paar vensters, voorzien van tralies, die licht toela ten in de kelder. De achtergevel en de muur langs de straat zijn voorzien van een afdekking die men een ezelsrug noemt. Op deze wijze kon het re genwater beter van de gevel afgevoerd wor den. Dat bood ook enige bescherming voor het ondergelegen metselwerk. Ezelsruggen komen nog veel in de stad voor. In de achtergevel zitten twee kruisvensters met daartussen een boivenster. Dit bolven- ster is in feite een half kruisvenster, waarvan de rechter opening is voorzien van glas-in- lood, en de linker is voorzien van een luik. ft. Hierdoor waren deze vensters geschikt voor het verlichten van zeer lage vertrekken. Onder deze gevel bevindt zich de trap naar de achterste kelderingang. De kelders van cjergelijke woonhuizen wa ren doorgaans niet van binnenuit toeganke-

Zutphen (vanaf 1982) | 2009 | | pagina 16