CONSTANT WILLEMS De werkgroep bouwhistorie, onderdeel van de Historische Vereniging Zutphen, heeft tijdens haar bestaan, nu al veertien jaar, een schat aan gegevens verzameld over oude panden in de Zutphense binnenstad. Een paar publicaties volgden als een verslaglegging van die gegevens en inmiddels staat er alweer een nieuwe publicatie op stapel. Omdat er zo langzamerhand een duidelijk beeld begon te ontstaan over met name de veertiende-eeuwse wijze van het bouwen van woonhuizen in onze stad, leek het voor mij nuttig om daar eens een maquette van te bouwen. Het werd een maquette van een fictief gebouw dat in die gedaante heel goed in een van de straten van Zutphen had kunnen staan. Omdat de meeste woonhuizen in die tijd een naam hadden, bedacht ik de naam Die SterreOver die maquette gaat de vol gende beschrijving. De maquette is geheel op schaal 1 50, en geeft een beeld van de woning van een koopman, zo rond het jaar 1400, gelegen op de hoek van een straat. Alleen de gevel die grenst aan het huis ernaast is open gelaten, zodat we als bij een poppenhuis naar binnen kunnen kijken. Alle verdiepingen, alsmede de kelder en de gehele kapconstructie, ont daan van dakpannen, zijn hierdoor zicht baar. De kelder kan verlicht worden door een bescheiden lampje. Het plaveisel van de hoofdstraten uit die tijd bestond in de meeste gevallen uit keien. De Maquette van het woonhuis Die Sterre, een niet bestaand gebouw, maar een reconstructie van een woonhuis zoals het er in de binnenstad van Zutphen gestaan zou kunnen hebben rond 1400. (alle maquettefoto's: Frans Leurink) De opengewerkte zijgevel. k r 46 ZUTPHEN Die Sterre co

Zutphen (vanaf 1982) | 2009 | | pagina 14