Waterstraat te grote problemen voorbij; er was zelfs groei Het aantal titels en de oplagen bleven snel in de uitgeverij, waardoor er opnieuw ruimte- groeien. In de Waterstraat werden in 1925 drie gebrek ontstond. De pakkamer, aan het einde panden (nr. 43-47) aangekocht van de firma van de hal van Groenmarkt 19, werd in 1942 E.G. Volkersz en met drie etages ingericht voor verbouwd tot kantoorruimte. De pakkamer papier en boekenopslag. Daartoe werd een verhuisde naar de eerste zolder van Groen- elektromotorische goederenlift aangebracht. markt 19. Deze verbouwing kwam juist op tijd Deze panden zijn op 14 oktober 1944 bij het gereed, want per 1 juli werden alle bouwver- geallieerde bombardement op de IJsseibruggen gunningen ingetrokken, weggevaagd. Daarbij ging het grootste deel van de voorraden gedrukt papier en complete Improvisatie boeken verloren. Omgerekend naar complete Na de oorlog werd met grote voortvarendheid boeken waren dat ongeveer negenhonderddui- gewerkt aan het weer opbouwen van de deels zend exemplaren! Het duurde drie maanden verloren gegane gebouwen en boeken. Papier- voordat de brand geheel uitgewoed was. Tot schaarste en de moeilijk vervangbare onderde- uit Winterswijk kwamen meldingen binnen len van machines vroegen zeer veel van het van gevonden (titel-)bladen uit dit magazijn. improvisatievermogen van de directie en de werknemers van Thieme. De enorme behoefte In 1926 werd een nieuwe, grotere, twaalfzijdi- aan schoolboeken werkte daarbij mee. ge krantenrotatiepers (geschikt voor kleuren druk) aangeschaft en achter in de boekbinderij In 1948 zijn enkele woonhuizen in de Spiegel- geïnstalleerd. Het vergde de nodige aanpassin- straat nr. 13 afgebroken en werd daar een gen voordat deze machine kon worden ge- nieuw pakhuis gebouwd, het huidige depot plaatst. Daarom werd de grote vierslags van het Regionaal Archief Zutphen (RAZ). De (messen-)vouwmachine verplaatst naar het sou- oorlogsschrik zat er nog diep in: het pand is terrain, rechts van de hoofdingang van Groen- geheel opgetrokken uit zwaar gewapend be- markt 19. Ook tijdens de crisisjaren werd er bij ton, stalen ramen en deuren en geheel bekleed Thieme verbouwd, maar dat zijn kleinere ope- met gele baksteen en een pannendak. Met een raties geweest, die niet zijn genoteerd. kooi-takellift werden de pakken met boeken De eerste bezettingsjaren gingen nog zonder al en ook bedrukte vellen papier naar de eerste en tweede etage getakeld. Ook dit magazijn bleek al na korte tijd niet toereikend voor alle boeken en papier. Daarop werden her en der in de stad ruimten gevonden om boeken op te slaan. Vanzelfsprekend was dat een hele orga nisatie. Het vergde veel transporten nodig om alles voor een levering bij elkaar te krijgen. Aan de overzijde van de Heukestraat 28-52 was het gebouw van de Protestantse Inrichting van Weldadigheid (herbouwd in 1894, een ge denksteen is nog aanwezig) aangekocht en in gericht als papiermagazijn. Ook bevond zich daar een stenen kluis met tongewelf voor de Rechts de oude krantenrotatiepersopgesteld in de hand- opslag van staand zetsel (de opgemaakte loden zetterij, anno 1913. (uit: Een Halve Eeuw, 1863 - 1913; pagina's van de boeken in speciale doosjes), 8 ZUTPHEN 4-

Zutphen (vanaf 1982) | 2009 | | pagina 8