behoeve van een grotere handzetterij. voor de seriematige productie van gebro- De hoogte was maar liefst ruim acht meter. cheerde boeken (met omslagen) en gebon- Na de noodzakelijke verbouwingen - zoals den boeken (met harde boekband). Het de versterking van de vloer om de vele dui- straatfront van de Thiemepanden aan de zenden kilo's loden letters et cetera te kun- Groenmarkt was hiermee voltooid, en is nog nen dragen - werd de handzetterij naar deze steeds duidelijk als zodanig herkenbaar, benedenruimte verplaatst en aanzienlijk met nieuwe ELLA-zetbokken (LA Lettergieterij In 1919 werd een deel van de vrijgekomen Amsterdam) en met vele nieuwe lettertypen eerste etage van de brocheerderij langs de met verschillende lettergrootten (corpsen) Heukestraat 37 ingericht tot garderobe en sa- uitgebreid. In 1912 werd de eerste zetmachi- nitaire ruimten. Het andere deel werd ver ne geplaatst in een aparte ruimte binnen de bouwd tot showroom. Intussen was ook de handzetterij. Boven deze nieuwe zetterij werkplaats Heukestraat 51 aangekocht (ach- werden twee zolderverdiepingen gebouwd ter Groenmarkt 23, destijds kleermakerij Pol en ingericht als boekenmagazijnen. De vrij- vliet). Hierin werd de stereotypieafdeling (de gekomen ruimte van de oude zetterij aan de stiep) geplaatst. Daar werden de loden cli- Heukestraat 37, boven, werd ingenomen chés en de halfronde loden drukplaten (za- door een bescheiden opgezette boekbinderij dels) voor de krantenrotatiepers gemaakt. De (brocheerderij). Ook de brocheerderij groei- rotatiepers werd verplaatst naar de boekbin- de zeer voorspoedig. Besloten werd om hier- derij, langs de muur van Heukestraat 47. In voor het in 1913 al van D.D. van Eldik 1922 werd ook nog het pand Groenmarkt 13 aangekochte pand Groenmarkt 21 geheel af aangekocht, mogelijk voor opslag van papier te breken; dat gebeurde in 1915. Achter de en boeken. Dit pand had geen directe ver- nieuwe gevel, met gevelsteen (die in 1978 binding met de overige panden van Thieme. naast de hoofdingang van het nieuwe ge bouw aan de Industrieweg 85 werd ge plaatst), werd een eveneens acht meter hoge en ruime machinale boekbinderij ingericht j t f!. Hlr c De boekbinderij anno 1913boven de drukkerij Heukestraat 37, later showroom en weer later ad ministratie en boekhouding; thans geheel afgebro ken. (uit: Een Halve Eeuw, 1863 - 1913) Thiemepersoneel gefotografeerd in de Heukestraat (omstreeks 1920). Dat typograaf, zetter en druk ker een (naar verhouding) redelijk betaalde baan was, is te zien aan de stropdassen. Het dragen van een hoed was meestal voorbehouden aan lei dinggevenden. De boekbinders werden het laagst betaald; zij behoorden ook eigenlijk niet tot de typografen, (foto: collectie auteur) ZUTPHEN t» n

Zutphen (vanaf 1982) | 2009 | | pagina 7