CHRISTIAAN TE STRAKE In deze rubriek besteden we beknopt aandacht aan boeken die in de afgelopen periode zijn verschenen en die over onderwerpen gaan waarvan de redactie denkt dat ze de lezers van dit blad zullen interesseren. Het is geen volledig overzicht. De hier beschreven titels zijn in te zien bij het Regionaal Archief Zutphen. Jeroen Krijnen, Gert Oldenbeuving en Constant Lies Netel: Het hart van de collectie Museum Willems: De toren van de Sint Walburgiskerk: Henriette Polak, Zutphen, 2008 bouw en restauratie van een klinkendZutphens Ontstaan en profiel van dit museum met een monument, Zutphen, 2008 selectie uit de totale collectie gebaseerd op on- De toren van de Sint Walburgiskerk bepaalt al derzoek naar de oorsprong van het museum, eeuwen het gezicht van Zutphen. Weinig bleef Het Museum Henriette Polak toont modern- de toren bespaard: blikseminslagen, brand en klassieke kunst op een toegankelijke en hoog- oorlogsgeweld. In 2004 werd begonnen aan een waardige wijze, grootscheepse restauratie van de toren. Naar aanleiding van deze restauratie vertellen drie Jan Hendrik Bruseker: Met Kees Luesink Zutphense specialisten de grote en kleine verha- opgewekt linksaf, Zutphen, 2008 len over de toren, zijn historie en zijn klokken. Ter gelegenheid van het afscheid van Kees Lue sink als wethouder van de Gemeente Zutphen Els van Nieuwland-Landheer: Het gerechts- op 26 november 2008, een levensloop van portaal van de Sint-Walburgiskerk te Zutphen; een echte Zutphenees van actievoerder tot momenten uit de geschiedenis van een wethouder. middeleeuwse kerk, Utrecht, 2008 Weerslag van een onderzoek naar het Maria- Domus Albemarle: een serie van 16 prenten portaal en twee soortgelijke portalen. Hier met gezichten van het Huis de Voorst bij wordt voor het eerst aangetoond dat het Zut- Zutphen Oorspronkelijk uitgegeven door Petrus phense portaal als gerechtsportaal kan worden Schenk ca. 1700; voorzien van een inleiding geïnterpreteerd, een juridische functie die in de door Jan Harenberg, Alpen aan den Rijn, 2008 middeleeuwen niet uitzonderlijk was. Het originele boekje met prenten van Huis de Voorst komt voor als nummer III in het verzamel- Hein Leenen: Het Waterkwartieroud worden werk van Petrus Schenk, Petri Schenckii Paradi- in een vertrouwde omgeving: Geschiedenis van sus Oculorum, 1702. Hieraan zijn in deze uitga- het Waterkwartier in Zutphen, Vorden, 2008 ve drie prenten van Daniel Marot toegevoegd. De Zutphense wijk het Waterkwartier staat op het punt ingrijpend te veranderen. Dit was voor Wouter Derksen: De Zutphense school: een oudere bewoners aanleiding een boek te schrij- eigenzinnige generatie kunstenaars, Zutphen, 2008 ven over de geschiedenis van hun wijk. Aange- In deze uitgave wordt het werk belicht van een vuld met veel particuliere foto's en gegevens uit groep naoorlogse kunstenaars die in Zutphen archieven en dagbladen is het een mengeling ge- woonden en werkten, en die zich door de stad worden van geschiedenis en eigen ervaringen, en zijn omgeving lieten inspireren. Allen wa- soms vertederend dan weer fel verwijtend over ren lid van 't Paleteen kunstenaarsclub die in de ten hemel schreiende leefomstandigheden. 1942 was opgericht. ZUTPHEN JWatérkvva'.>:? Boeksignaleringen

Zutphen (vanaf 1982) | 2009 | | pagina 30