Het belangrijkste nieuws in het eerste kwartaal van 1959 was de geboorte van Johanna AI- bertha Zomer (uit de krant van vrijdag 13 maart). Met haar komst kwam het inwonertal van Zutphen op 25.000. Het Zutphens Dagblad wist er eigenlijk niet veel meer over te melden dan dat de moeder 'straalde over haar hele gezicht'. Verder werd er in Zutphen weer veel ge bouwd (een kerk, een winkelgalerij), een straat verbreed (Voorsterallee), gerestaureerd (Wal- burgiskerk), en moest de brandweer uitrukken voor een brand die door een vissenkom veroor zaakt zou zijn... Theo Hebing kweet zich opnieuw van zijn taak, en las weer veel zin en onzin. Laatste fase restauratie Walburgskerk 20 februari - 7 april 1945, aan de voor avond van de bevrijding van Zutphen, pleeg den de Duitsers een aanslag op de toren van de Walburgskerk; het was hun doel deze te laten springen, zoals zij dat ook hadden ge daan met de Martinitoren van Doesburg. Op deze wijze zou de bevrijders de gelegen heid worden ontnomen de toren als uitkijk post te gebruiken. vloeren van torenportaal en de noorder-zijbeuk. Een en ander betekent de laatste fase van de restauratie. Zodra het kerkgebouw gereed is, moet er nog oorlogsschade worden hersteld aan pinakels. En dan rest nog de herbouw van de torenspits, doch dat is een ander hoofdstuk, waaraan helaas nog niet kan wor den begonnen. Om hun wrede spel te volvoeren werd de traptoren aan de zijde van de noorder-zijbeuk van de kerk volgestouwd met trotyl, dat tot ontploffing werd gebracht. Wat in Doesburg gelukte, leidde echter in Zutphen niet tot het gewenste resultaat. Wel werd de traptoren weggeslagen, en ontstond er een groot gat in de noorder-zijbeuk - ter plaatse bevond zich een raam - doch de toren, die beschadigin gen opliep, week niet van zijn plaats. In de afgelopen jaren werden de vernielde ramen van het kerkgebouw hersteld, en thans wordt een begin gemaakt met de trap toren, het laatste raam en de muur van de noorder-zijbeuk. Inwendig zullen ook de no dige herstellingswerkzaamheden worden verricht: in genoemde beuk het gewelf en voorts komt ook in de toren weer een ge welf. De muren onder de toren verdwijnen, zodat weer één geheel met de kerk zal ontstaan. Het herstel omvat voorts de De brand van dinsdag 30 maart 1948die ontstond tijdens herstelwerkzaamheden van de oorlogsscha de. (foto: collectie Stedelijk Museum Zutphen) ZUTPHEN Zutphen vijftig jaar geleden (1)

Zutphen (vanaf 1982) | 2009 | | pagina 27