weeshuisverleden financieel onmogelijk was geweest.5 Enige jaren later zou ook zijn jon gere broer Johan Christiaan (1862-1936) een opleiding tot tandarts volgen en zich te Lo- chem vestigen, waar we zijn helaas ernstig verwaarloosde graf nog altijd kunnen aan treffen op de Oude Begraafplaats. In april 1885 verhuisde Sake met zijn vrouw en dochters naar Zutphen, mogelijk omdat Sake daar een aanstelling tot tandarts kon krijgen. Ze betrokken voor korte tijd een huis aan de Beukerstraat. Tussen mei 1887 en mei 1888 vertrok het jonge gezin naar een pas opgeleverd pand aan de Boompjeswal, dat aanvankelijk het huisnummer 8 en vanaf 1918 het huisnummer 11 droeg.6 Uit het huwelijk van Sake en Christine wer den vier kinderen geboren. De oudste twee dochters, Wilhelmina B. en Gijsbertha A. (Bim), zagen het levenslicht te Utrecht, ter wijl de jonggestorven zoon Gosse S.T. en dochter Petronella C. aan de Beukerstraat werden geboren. Na Christines dood, in 1888 aan de Boom pjeswal, huwde Sake in 1889 met Pietronella Vergeer (1863-1909), een telg uit een be kend winkeliersgeslacht uit Zutphen. Hun dochter Johanna (An) en Tetje (Tetta) werden respectievelijk in 1890 en 1905 aan de Boompjeswal geboren. Na aankomst in Zutphen raakte de familie Heeringa geleidelijk verknoopt met de Oost Nederlandse middenklasse van winkeliers en medici. Tussen telgen uit de families Heeringa, Vergeer en Leemhorst werden verscheidene huwelijken gesloten. Veel nakomelingen heeft Sake Heeringa niet gekregen. Zijn tak van de familie stierf in mannelijke lijn uit, en via zijn dochters kreeg Sake twee Sake Tjepke Heeringa met zijn dochter Tetjeom streeks 1918. kleindochters, die hij beiden nog gekend heeft en van wie er één nu nog in leven is. Het onroerend goed Het huis Boompjeswal 11 is een van de grotere in de straat, en kent geen gelijke huurpanden. Het gebouw was mogelijk al vanaf de bouw ingericht voor de uitoefening van een medisch beroep. In de kelder bevond zich de gipskamer, rechts naast de voordeur de spreekkamer, op de eerste verdieping een grote operatiekamer, een kantoor en twee wachtkamers.7 Opvallend is de rol die de gezusters Heerin ga tussen 1936 en 1969 hebben gespeeld in het economisch verkeer van Zutphen door het aankopen van bouwterreinen en huizen, vermoedelijk als belegging. Het betreft onder meer veertien huizen in een nieuwe woon wijk aan de Albert Cuypstraat (later Ruys- daelstraat).8 5 Omstreeks 1900 schreef Sake Heeringa Onze tanden. Geïllustreerd handboekje voor de verzorging en het onderhouden van de tanden, een vroeg voorbeeld van publieksvoorlichting om tandbederf te voorkomen. 6 Regionaal Archief Zutphen, archief Bevolkingsregister Zutphen, inventarisnr. 140. 7 Regionaal Archief Zutphen, archief Bouwvergunningen, nummer 410. 8 Regionaal Archief Zutphen, archief Kadaster Zutphen, inventarisnr. 25, artikel 6837. 20

Zutphen (vanaf 1982) | 2009 | | pagina 20