LUUK KEUNEN In het verleden zijn de beroemde 'zonen' en 'dochters' uit Zutphen in artikelen en boeken aan de orde gekomen. Wie kent niet de illustere dominee en natuurvorser Jan Floris Marti net en zijn Katechismus der Natuurt Bij nieuw onderzoek komen echter zo nu en dan nieu we, nog relatief onbekende Zutphenaren aan het licht die buiten hun geboorteplaats een rol van betekenis in de maatschappij hebben gespeeld. Het Fries-Zutphense geslacht Heeringa bracht zo'n 'dochter' voort. Het gaat om Tetje Heeringa (1905-1995), later bekend als Tetta Stark-Heeringa, die op 23 november 1934 bij de Utrechtse hoogleraar in de soci ale geografie, prof. dr. Louis van Vuuren, pro moveerde op het proefschrift De Graafschap een bijdrage tot de kennis van het cultuur landschap en van het scholtenprobleem.2 Voordat we haar betekenis voor de weten schap en latere persoonlijke leven belichten, vader opgevangen in het Burgerwees huis te Leeuwarden. De familie behoor de oorspronkelijk tot het patriciaat van West-Dongeradeel, waar Gosses groot vader rechter was.3 De oudste zoon, ;aan we in op haar sociale achtergrond en Het wapen van de familie Sake T. Heeringa de positie van haar familie binnen Zutphen. Achterhoekers met Friese wortels gen tien de eeuw door De familie Heeringa stamt, zoals de naam al familieleden uit Holwerd doet vermoeden, uit Friesland. Gosse Sakes op knopen aan de jas Heeringa (1817-1865) uit Holwerd en Ca- werd gedragen.4 tharina Margaretha Hosbach (1821-1873) uit Leeuwarden huwden in 1847. Zij kregen C. (Christine) van Reenen (1849-1888) uit drie zonen en drie dochters. De kinderen Vreeswijk kon hij met haar geld de opleiding werden na de vroegtijdige dood van hun tot tandarts volgen, iets wat eerder door zijn Heeringadat reeds in (1 853-191 9), werkte het midden van de ne- aanvankelijk bij de posterijen en later in het gevangeniswe zen. Na zijn huwe lijk in 1880 met de weduwe Petronella 1 Een afwijkende versie van dit artikel verscheen als Tetje Stark-Heeringa (1905-1995). Leven en werk van een vergeten sociaal-geografe' in Historisch-geografisch tijdschriftjaargang 25 (2007), p. 120 127. Uitgeverij Matrijs, Utrecht. 2 Heeringa 1934. 3 Regionaal Archief Zutphen, archief Tetje Stark-Heeringa, inventarisnr. 25, d.d. 1959. De familie Hee ringa bezat een bijbel, waarin vanaf de late achttiende eeuw biografische gegevens van familieleden werden genoteerd. In het midden van de twintigste eeuw was de bijbel nog in familiebezit (Regio naal Archief Zutphen, archief Tetje Stark-Heeringa, inventarisnr. 27, d.d. z.j.). 4 Regionaal Archief Zutphen, archief Tetje Stark-Heeringa, inventarisnr. 27, d.d. z.j. ZUTPHEN Friezen aan de Boompjeswal leven en werk van ïetje Heeringa en haar familie1

Zutphen (vanaf 1982) | 2009 | | pagina 19