1364 ich meine gotder als ein hirz wartfro uwe, bi dir niuwe: dur dine reine triuwe wart er junc als ein hindenkalb. Daarna legt de dichter uit wat dit beeld bete kent in verband met de Drie-eenheid en hoe het daarbij ging om 'unser heil'. Cavallo noemt een serie muurschilderingen die de hertog van Lorraine in 1524 liet aan brengen in de grote zaal van het Palais Ducal in Nancy. Ook die serie had als onder werp het leven van een hert van zijn geboorte tot de dood door jagers, als beeld van het le ven van Christus van geboorte tot kruisiging. In de fries van de Walburgiskroon is tweemaal een hert afgebeeld (zie afbeelding 6 en 7). Afb. 6 en 7 (fries 8 en 2): het hert. (foto: H.J. Wagenvoord-Spruijt) De eerste maal probeert het hert met vier bange jachthonden weg te rennen uit een gebied met grafkruisen. De tweede maal rent het, gevolgd door een hinde en vrolijke jachthonden, richting de hemelburcht. Die herten lijken vanuit deze traditie in de fries van de kaarsenkroon voor te komen en zou den dan beeld staan voor Christus. In het ge bied van het dodenrijk kunnen het hert en de vier honden, die luisteren naar de namen Gerechtigheid, Barmhartigheid, Vrede en Waarheid, niet blijvend wonen. De dieren rennen vrolijk naar de hemelburcht. Bij deze laatste groep is ook de hinde afgebeeld, als beeld van de ziel die naar God verlangt. Hert en hinde lijken in de fries van de kaarsen kroon een parallel beeld van het tweetal een hoorn en valkenier.12 Datering als stoorzender Bij de restauratie van de kaarsenkroon aan het einde van de twintigste eeuw heeft men opnieuw gekeken naar de datering van de kroon. Toen is gebleken dat de kroon ouder is dan tot nu toe gedacht werd. Men neemt nu aan dat er een relatie is tussen de aan schaf van de kroon en de kerkwijding in 1397 ter gelegenheid van het gereed komen van de bouw van de kapellenkrans van de Sint-Walburgiskerk. De kaarsenkroon van de Sint-Walburgiskerk is dus ouder dan in de literatuur tot dusver is ver meld. Zo heeft Ein horn in Spiritalis Unicornis nog het jaar 1433 genoemd. E.H. ter Kuile heeft in De monumenten van geschiedenis en kunst1958, wel gewezen op de kleding van de figuren in de fries en aan de hand daarvan ge-schat dat de kroon uit het begin van de vijf tiende eeuw dagtekent. Maar het gekke is dat men doorgaans over de kroon bleef spreken zijnde vijftiende-eeuws. Daardoor leek hij min der interessant. Er bestaan immers heel veel vijftiende-eeuwse eenhoornvoorstelI ingen De nieuwe, nauwkeuriger datering maakt deze uitbeelding van de eenhoornlegende voor kunsthistorici veel interessanter. De fries lijkt het oudste voorbeeld van een uit beelding van de mystieke eenhoornjacht in een doorlopend beeldverhaal. Bovendien lijken begin en slot van de uitbeelding nog aanwezig. Het belang daarvan reikt tot ver over onze landsgrenzen. Alle andere ver wante uitbeeldingen, zoals op tapijten en altaarluiken, zijn van later datum. Voor bre der onderzoek is de kaarsenkroon nog een onontdekt juweel met intrigerende details.13 12 Voor valkenier: Bos-Oskam, 43. 13 A. Bos-Oskam, 'Walburgiskroon is van Europees belang', in Zutphen, 1-2007, 3-9. ZUTPHEN

Zutphen (vanaf 1982) | 2009 | | pagina 17