Afb. 5: Maria en de eenhoorn op een drieluikErfurt, (foto: auteur) Afbeelding 5 laat een drieluik zien waarop Cavallo, vraagt zich af of details in het tapijt Maria en de eenhoorn op haar schoot de verwijzen naar Pasen. In dat verband noemt centrale figuren zijn van het middenpaneel. hij de krans van eikenbladeren, die de dode Ze zijn afgebeeld in de hortus conclusus. eenhoorn om de nek heeft. Hoog boven die gesloten tuin is in een wolk Van het tweede bewaard gebleven tapijt van God de vader afgebeeld, die zijn Zoon naar deze serie - de eenhoorn en de maagd in de Maria zendt als een baby met een kruisje hortus conclusus - noemt hij als mogelijke over de schouder en een tekstband in zijn verwijzing naar Pasen de afbeelding van een handje: descendi in ortum meum. Verder leeuwin die brult om haar dode welpen tot staan Gabriël en zijn honden afgebeeld, en leven te wekken, en van een pelikaan die zijn engelen en heiligen te zien. Op de zij- haar jongen voedt met bloed uit haar eigen uiken is men echter niet verdergegaan met borst. Cavallo neigt dan sterk tot de conclusie de allegorie, maar heeft men gewoon het bij- dat er nooit een tapijt bestaan heeft waarop belverhaal uitgebeeld. Op het linkeraltaarluik een uit de dood opgestane eenhoorn te zien is de Kruisiging te zien. Het rechterluik is was.11 verdeeld in twee panelen: op de onderste is Tot nu toe lijkt de scène van de uitbeelding de Nederdaling ter helle uitgebeeld en op de van de Nederdaling ter helle in de Walburgis- bovenste de Opstanding. fries de meest herkenbare uitbeelding van de Opstanding binnen dit kader. Er zijn ook tapijten bekend met afbeeldingen ontleend aan de mystieke eenhoornjacht. Be- Nog een 'tier des himelriches hoch' roemd is de incomplete set uit circa 1500 die Konrad von Würzburg bezingt vanaf regel hangt in de Cloisters in New York. Daarvan is 1350 in Die goldene Schmiede naast de he- de uitbeelding van het begin van de jacht niet melse eenhoorn nog een ander hemels dier meer aanwezig. Wel is het tapijt bewaard ge- dat beeld staat voor Christus. Ook dat dier bleven waarop de eenhoorn te zien is terwijl komt mogelijk voor in de fries van de Wal- hij dood over de rug van een paard hangt, en burgiskroon. Het is een hert dat aangetrok- zo naar het paleis van de jachtheer wordt ken wordt door de zuivere bron Maria en gebracht. De conservator van de tapijten, als een hertenkalfje bij haar drinkt: 11 Cavallo, 75. 16 ZUTPHEN 3

Zutphen (vanaf 1982) | 2009 | | pagina 16