En, legt de dichter dan uit, dat gebeurde al lemaal uit ware minne van God, uit de grote minne van God de vader. Dit gegeven doet denken aan de bijbeltekst Joh.3,16: Want al zo lief heeft God de wereld gehaddat Hij zijn eniggeboren Zoon gegeven heeftopdat Afb. 1 (fries 3): De eenhoorn wordt verjaagd uit de hemeltuii een ieder die in Hem gelooftniet verloren (foto: H.J. Wagenvoord-Spruijt) gamaar eeuwig leven hebbe. vroeger een voetknecht, die met een lans Litigatio sororum een hond van een hinde afduwde. Deze hin- Op de achtergrond speelt de zondeval, het de hoort dus geen last te hebben van een conflict tussen God en de mensen, dat ont- hond. Vervolgens zien we hinde en honden staan was in het paradijs en waarover verteld onder een mooie symmetrische boom met wordt op de eerste bladzijden van de Bijbel. een zangvogeltje. Het is een vredige scène, Aan de hand van het allegorisch beeld van die zich op de egale bodem van de hemel de jacht op de hemelse eenhoorn geeft de tuin afspeelt. Maar links in de hoek zien we dichter weer hoeveel God van de mensen dat de hemelse eenhoorn weggejaagd wordt houdt en hoe Christus de schuld van de naar de 'wilden werlt'. Het laat zien hoe mensen verzoent. Daaromheen speelt de sterk de iconografie van de Walburgiskroon vraag: hoe kan God rechtvaardig zijn en te- verweven is met de kerkelijke traditie, gelijk barmhartig? In de kerkelijke liturgie is dit thema verwerkt in de litigatio sororum.4 Allegorisch beeld Dit thema heeft zowel in de literatuur als in Rond 1400, in de tijd dat de kaarsenkroon de kunst veel sporen nagelaten. Waar bij- gemaakt werd, bestond de traditie om Chris- voorbeeld Gabriël met zijn vier honden is tus te vergelijken met een eenhoorn al min- afgebeeld, blijken de namen van deze stens duizend jaar. Van het bestaan an sich honden ontleend aan de litigatio sororumvan de eenhoorn ging men al eeuwen vóór Gerechtigheid, Waarheid, Vrede en Barmhar- Christus uit. In de christelijke traditie begon tigheid. hij een rol te spelen via de vertaling in de derde tot tweede eeuw vóór Christus van het Frappant is dat tot dusver geen uitbeelding Oude Testament vanuit het Hebreeuws naar van dit begin van de eenhoornjacht bekend het Grieks en daarna rond het jaar 400 naar was. Tot op heden! Want wat kunnen we no; het Latijn. Zo werd de naam van het dier SANCTUS MATHEUS? steeds zien in de hemeltuin van friesdeel 3 re'em op acht plaatsen via monokeros uitein- van de Walburgiskroon boven de tekst del ijk vertaald als unicornis.6 Van oudsher meende men dat deze unicornis eenhoorn twee belangrijke eigenschappen had. Hij Op afbeelding 1 zien we van rechts naar was snel en trots, en heel moeilijk te vangen, links een burcht waar een wacht voor Bovendien meende men dat hij met zijn de poort staat, wat wil zeggen dat de burcht- hoorn kon zuiveren en genezen, heil bren- heer thuis is.5 Naast de wachter stond gen. Stak hij bijvoorbeeld zijn hoorn in een 4 Einhorn, 292. 5 A. Bos-Oskam, De kaarsenkroon van de Sint Walburgiskerkeen Jeruzalemluchter als wegwijzer Zutphen 2006. 6 Num. 23,22 en 24,8; Deut. 33,1 7; Job 39,12 en 13; Ps. 22,22; Ps. 29,6; Ps.92,11; Jes. 34,7. ZUTPHEN 13

Zutphen (vanaf 1982) | 2009 | | pagina 13